Przeglądamy projekty małych domów: jaki metraż będzie idealny?

Mówiąc o małych domach, każdy może mieć na myśli coś innego – projekty małych domów mogą dotyczyć zarówno maleńkich domów poniżej 50 metrów kwadratowych, jak i niewielkich, jak na dom, ale o metrażu sporego mieszkania – np. 120 metrów kwadratowych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zainteresowani postawieniem bardzo małego, czy po prostu niewielkiego domu, warto pomyśleć nie tylko o optymalnym metrażu, ale także o rozwiązaniach pozwalających optymalnie wykorzystać przestrzeń. Dzięki temu nawet na małej powierzchni będziemy się czuć jak w pałacu.

Dla kogo przeznaczone są projekty małych domów?

Projekty małych domów najchętniej wybierane są przez rodziny mniejsze niż czteroosobowe lub przez pary albo singli. W zależności od planów na przyszłość i potrzeb domowników dom może być średniej wielkości albo malutki. Oczywiście wpływ na wybór metrażu ma też budżet – im mniejszy dom, tym niższe koszty budowy i utrzymania. Na projekty małych domów wiele osób decyduje się więc z oszczędności. Warto wtedy zadbać o to, by mimo niewielkiego metrażu mieć dużo miejsca. Jak osiągnąć taki efekt?

Projekty małych domów dla wymagających

Warto pamiętać, że wiele przestrzeni można uzyskać dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu pomieszczeń. Nawet, jeżeli w projekcie małego domu przewidziane są wydzielone pomieszczenia, to często można przesunąć ściany działowe, by zmniejszyć sypialnie w celu zwiększenia powierzchni salonu. Wiele osób decyduje się też na duże, otwarte przestrzenie i łączenie salonu z kuchnią i jadalnią – odgrodzenie części kuchennej blatem czy barkiem sprawi, że przestrzeń będzie duża, a z drugiej strony – salon nie będzie miał zbyt „gospodarczego” charakteru. Pamiętajmy, że projekty małych domów tworzą wykwalifikowani architekci, często z wieloletnim doświadczeniem – wiele propozycji już od początku zawiera rozwiązania zapewniające maksymalny komfort dla domowników.

Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie antresoli – może być zarówno częścią sypialną w małym pokoju, jak i kącikiem czytelniczym nad salonem. Szczególnie w domach, w których drewno jest jednym z głównym materiałów lub wyeksponowane są drewniane filary i krokwie, antresola wykonana z tego materiału bywa pięknym elementem.

Projekty małych domów czy mieszkanie?

Mały dom czy mieszkanie? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących zamieszkać „na swoim”. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jednak na korzyść wyboru projektu małego domu przemawia zarówno cena, jak i komfort, który zapewnia mieszkanie w zabudowie jednorodzinnej. Mieszkanie w bloku czy kamienicy często zapewnia lepszy dojazd do centrum miasta, jednak posiadanie sąsiadów – mimo oczywistych zalet – miewa swoje wady. Hałaśliwi sąsiedzi potrafią mocno utrudnić życie, a z kolei osoby lubiące głośniej posłuchać muzyki czy zaprosić gości na dłuższy wieczór także mogą doświadczać nieprzyjemności lub po prostu – czuć ograniczenia. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem wydaje się postawienie małego domu w dobrze skomunikowanym miejscu – odczujemy wtedy zalety obu rozwiązań.

Internetowe katalogi, takie jak https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html są pełne projektów małych domów we wszelkich stylach i wariantach – zarówno piętrowych, jak i parterowych. W wyborze właściwego projektu pomoże też skorzystanie z konfigurowalnej wyszukiwarki – można w ten sposób znacznie zawęzić wyświetlane wyniki. A jak zdecydować o odpowiednim metrażu? Można porównać wielkość dotychczas zamieszkanego lokalu z oczekiwaniami – pamiętajmy, że mały dom to odpowiednim średniego lub dużego mieszkania. Często wybierana przez inwestorów powierzchnia to ok. 100-120 metrów kwadratowych – i taki metraż wydaje się optymalny dla trzy- lub czteroosobowej rodziny

Dodaj komentarz