Anioł biznesu – czy każdy może nim zostać?

Anioł biznesu – czy każdy może nim zostać?

Polski rynek biznesowy w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy rozkwit. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z biznesem, przekuwając swoje pomysłowe projekty na benefity. Jednak talent i szeroki zakres wiedzy nie zawsze wystarcza, aby osiągnąć znaczący sukces w czasach, kiedy niemal w każdej branży biznesowej konkurencja z każdym dniem staje się coraz bardziej zacięta. Wielu młodych przedsiębiorców rezygnuje z utworzenia tradycyjnej działalności gospodarczej na rzecz coraz popularniejszych start-upów, które wymagają jednak pewnego źródła finansowania. Tutaj często pojawia się pojęcie anioła biznesu. Kim jest ta tajemnicza postać i kto może nią zostać?

Kim jest anioł biznesu?

Choć sama nazwa może brzmieć nieco abstrakcyjnie, to funkcja „anioła biznesu” ma nieocenione znaczenie w kontekście początkujących przedsiębiorców szukających najbardziej optymalnych i przyszłościowych kanałów wsparcia finansowego dla swoich przedsięwzięć. Anioł biznesu to rodzaj inwestora, który lokuje swój prywatny kapitał w projekty, które w jego mniemaniu mają szansę zaistnieć na krajowym czy światowym rynku. Anioł biznesu nie robi tego bezinteresownie – w zamian za wsparcie finansowe otrzymuje on udziały w zyskach lub inny rodzaj wynagrodzenia. Jest to inicjatywa, która ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o finansowanie start upów – obok crowdfundingu, Anioły biznesu odgrywają kluczową rolę w procesie rozwoju danego projektu.

Anioł biznesu – szansa dla młodych

Wiele polskich start-upów w ogóle by nie powstało, gdyby nie pomoc zewnętrznych inwestorów. Coraz większa liczba graczy biznesowych w innowacyjnych projektach upatruje przyszłości sektora finansowego, dlatego też młodzi przedsiębiorcy odgrywają coraz ważniejszą rolę w rozwoju światowej gospodarki. Bez hojnych aniołów biznesu wiele firm o międzynarodowym rozgłosie nie miałoby prawa bytu. Z pomocy niezależnych inwestorów korzystali tacy giganci jak Apple, Dell czy Google. Nie ma zatem wątpliwości, bez aniołów biznesu współczesny świat mógłby wyglądać nieco inaczej.

Gdzie szukać Aniołów biznesu?

Nie ma jednej skutecznej recepty za pozyskanie zewnętrznego inwestora skłonnego do wsparcia pokaźną sumą pieniędzy, bądź co bądź, niepewnego projektu. Zdarzają się sytuacje, w którym to Anioły biznesu sami zgłaszają się do młodych przedsiębiorcą z ofertą pomocy przy realizacji atrakcyjnego przedsięwzięcia, jednak w zdecydowanej większości to młodzi ludzie muszą starać się o atencję osób z zasobnymi portfelami. Co ciekawe, w naszym kraju istnieje kilka organizacji zrzeszających Aniołów biznesu chętnych do pomocy przy ciekawych inicjatywach. Są to tzw. Kluby Aniołów Biznesu, które działają na terenie całego kraju.

Anioł biznesu – czy każdy może nim zostać?

W zasadzie nie ma żadnych wytycznych co do tego, kto może pokusić się o finansowanie przyszłościowych projektów biznesowych. Mikro-przedsiębiorstwa mogą liczyć na pomoc ze strony każdego, kto dysponuje odpowiednim kapitałem. To od zasobności portfela inwestora zależy, w jaką działalność może się zaangażować, jednocześnie nie tracąc przy tym płynności finansowej. Ciekawym przykładem Aniołów biznesu są rodzice, którzy niejednokrotnie wspomagają swoje przedsiębiorcze dzieci w realizacji ich marzeń.

Dodaj komentarz