Bezpieczne przechowywanie danych – co warto wiedzieć?

Bezpieczne przechowywanie danych – co warto wiedzieć?

Prowadząc własną działalność gospodarczą należy dbać nie tylko o prawidłowe funkcjonowanie firmy, ale również o wysoce zaawansowaną ochronę poufnych danych istotnych dla procesów zachodzących na poszczególnych szczeblach jej działalności. Archiwizacja dokumentów to nieodłączny element zarządzania firmą. Dzisiejsze realia umożliwiają przechowywanie danych za pomocą plików multimedialnych, co jest znacznym ułatwieniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę oszczędność czasu w stosunku do archiwizowania dokumentów w wersji papierowej. Jednak przechowywanie dokumentacji przedsiębiorstwa w wersji cyfrowej niesie ze sobą ryzyko utraty danych lub ich przechwycenia przez osoby niepożądane. Warto zatem wiedzieć, jak zapewnić bezpieczeństwo wszelkim plikom gromadzonych na dyskach twardych, a także w tzw. „chmurach”.

Szyfrowanie danych na urządzeniach przenośnych

Popularyzacja mobilnych urządzeń sprawiła, że są one łakomym kąskiem dla złodziei. Dlatego też przechowując dane prywatne i firmowe na laptopie, notebooku czy tablecie, należy zabezpieczyć je, włączając opcję szyfrowania danych. Dodatkowa ochrona plików multimedialnych w postaci twardego hasła zmniejsza ryzyko ich przechwycenia przez osoby do tego nieupoważnione. Hasło powinno być na tyle silne, aby złodziej nie miał możliwości jego złamania. Oprócz liter i cyfr, powinny się w nim znaleźć znaki specjalne.

Zapasowa kopia danych

Nieodłącznym elementem ochrony danych przechowywanych w formie plików multimedialnych jest tworzenie kopii zapasowych. Tym sposobem chronimy się nie tylko przed zewnętrznymi atakami hakerskimi, ale również przed nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi jak uszkodzenie urządzenia. Kopie zapasową danych warto utworzyć w kilku egzemplarzach, wykorzystując do tego celu dysk zewnętrzny. Zakup pamięci zewnętrznej o dużej pojemności może okazać się sporym wydatkiem, jednak wydaje się on niezbędny w zachowaniu bezpieczeństwa przechowywanych danych firmowych. Pliki można umieścić również na tradycyjnych nośnikach USB, które jednak nie zawsze mogą pochwalić się dużą pojemnością.

Kopia zapasowa w chmurze

Coraz więcej firm specjalizujących się w dziedzinie IT tworzy kompleksową infrastrukturę informatyczną mającą na celu najwyższy poziom zabezpieczenia danych o wysokim priorytecie. Cloud Backup to coraz popularniejsza forma ochrony nie tylko pojedynczych plików, ale również bardziej złożonych struktur informacyjnych.

Oprogramowanie antywirusowe

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego urządzenia, które nawet w niewielkim stopniu narażone jest na atak hakerski czy złośliwe oprogramowanie. Zainstalowanie „antywirusowa” obecnie jest pierwszym krokiem do zabezpieczenia danych przechowywanych w formie cyfrowej. Zakup oryginalnego oprogramowania antywirusowego to inwestycja w ochronę poufnych danych, która powinna być celem nadrzędnym dla każdego przedsiębiorcy. Należy również pamiętać o regularnym aktualizowaniu „antywirusa” tak, aby był on skuteczną bronią w walce z cyberprzestępcami.

Dodaj komentarz