Crowdfunding – sposób na sfinansowanie biznesu
Młodzi ludzie coraz chętniej decydują się na zakładanie start upów, jednak ich finansowanie często jest poważną przeszkodą w realizacji planów biznesowych. Trzeba się sporo namęczyć, aby przekonać inwestorów, że akurat nasz pomysł zasługuje na szczególne wyróżnienie. Choć w polskim start upie nie brakuje tzw. aniołów biznesów, czyli prywatnych inwestorów wykładających poważne pieniądze w zamian za akcje czy udziały przedsiębiorstwa, to coraz bardziej popularny staje się crowdfunding. Wielu youtuberów posiłkuje się właśnie podobną formą finansowania swojej działalności, jednak nie tylko Internetowi twórcy mogą liczyć na wsparcie ze strony zainteresowanych. Zatem czym jest crowdfunding i jak sprawić, by by on maksymalnie skuteczny?
Crowdfunding – co to jest?
W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego, określenie to oznacza po prostu „finansowanie przez tłumy”. Crowdfunding jest stosunkową nowością na polskim rynku finansowym, jednak właściwie od momentu pojawienia się pierwszych tego typu zbiórek, zyskały one na popularności zarówno wśród start-upowców, jak i odbiorców, do których kontent ten jest skierowany. Każdy, kto widzi potencjał w danym projekcie, może go wesprzeć dowolną kwotą pieniężną. Niezależnie od tego, czy decydujemy się przelać na konto pomysłodawcy 10zł czy 1000zł, dokładamy swoją cegiełkę do jego potencjalnego sukcesu.
Start up – crowdfunding zamiast kredytu
Wielu młodych przedsiębiorców gorączkowo poszukuje źródła finansowania swojego projektu, jednak skutecznie omijając kapitał pochodzący z pożyczek czy kredytów gotówkowych. Nie da się jednak wystartować ze swoim projektem bez uzyskania odpowiedniej kwoty pieniężnej niezależnie od tego, czy planujemy wydać swoją debiutancką płytę czy może chcemy zrealizować materiał podróżniczy na popularną platformę wideo. Zadłużenie już na samym starcie swojego życia przedsiębiorcy to poważne obciążenie nie tylko finansowe, ale przede wszystkim – psychiczne. Dlatego crowdfunding cieszy się coraz większą popularnością.
Crowdfunding – liczy się oryginalny pomysł
Nikt nie chce inwestować swoich ciężko zarobionych pieniędzy w coś, co od samego początku wydaje się skazane na porażkę czy po prostu jest powielaniem znanych schematów biznesowych. Nie o to w start upie chodzi. Aby uzyskać odpowiedni poziom zainteresowania ze strony potencjalnych odbiorców, trzeba zaryzykować i opracować innowacyjny projekt, który ma szansę powodzenia. Jednak przed rozpoczęciem zbiórki crowdfundingowej warto rozejrzeć się na rynku – kopiowanie pomysłów innych przedsiębiorców to strzał w kolano. Nikt nie zainteresuje się już istniejącą ideą, a co gorsza, możemy zyskać nieprzychylność w danym środowisku biznesowym.
Crowdfunding – jak to działa?
Nie wystarczy opracować genialnego (w naszym zamyśle) planu, aby liczyć na finansowanie społecznościowe. W sieci istnieje wiele platform crowdfundingowych, które pośredniczą między pomysłodawcą a inwestorami. Wystarczy wybrać jedną, podzielić się swoim pomysłem w serwisie i przystąpić do jego aktywnej promocji. Warto również nawiązywać interakcje z wirtualnymi użytkownikami platformy, aby od samego początku budować pozytywny wizerunek.
Crowdfunding – zbiórka funduszy
Z uwagi na to, że celem platform crowdfundingowych jest finansowanie niewielkich biznesów, nie można oczekiwać, że każdy innowacyjny pomysł spotka się z pozytywnym odbiorem. Co w sytuacji, kiedy uzbierane środki odbiegają od założonego wcześniej celu? Nie otrzymujemy tych pieniędzy – wracają one na konta inwestorów.