Drukarka 3D – coraz popularniejsze narzędzie w polskich firmach

Drukarka 3D – coraz popularniejsze narzędzie w polskich firmach

Jeszcze do niedawna niewiele mówiło się o technologii druku 3D w kontekście ich powszechnego wykorzystywania w różnych sektorach gospodarki. Dla większości społeczeństwa, druk 3D kojarzy się głównie z branżą medyczną, gdzie jego znaczenie w produkcji personalizowanych protez czy stomatologii i protetyce jest nieocenione. Jednak drukarki wyposażone w technologię druku 3D coraz częściej pojawiają się również w przedsiębiorstwach o zróżnicowanych profilach biznesowych. Wielu przedsiębiorców coraz bardziej docenia możliwości, jakie dają innowacyjne drukarki 3D, dlatego z roku na rok rośnie popyt na tego rodzaju urządzenia w polskich firmach. Zatem jak działają drukarki 3D i w jakich branżach można je wykorzystywać z powodzeniem?

Drukarka 3D – zasady funkcjonowania

Większość urządzeń przystosowanych do druku 3D na pierwszy rzut oka wygląda całkiem niepozornie, jednak ukryte w nich mechanizmy pozwalają na dokonywanie rzeczy, które jeszcze do niedawna były traktowane jako futurystyczna wizja świata. Rozwój technologiczny pozwolił jednak na usprawnienie funkcjonowania wielu branż, skracając tym samym niektóre niezbędne procesy.

Jak działa drukarka 3D? Pierwotnie w całym procesie tworzenia obiektów przestrzennych główną rolę grała technologia wykorzystująca wiązkę laserową w celu utwardzenia żywi podatnej na utwardzanie światłem. Urządzenie robiło to w sposób selektywny, dzięki czemu pierwsi twórcy mogli uzyskiwać niemal każdy, pożądany przez nich trójwymiarowy kształt. Technologia ta nosiła nazwę „stereolitografii” i była rodzajem tzw. metody przyrostowej druku (tworzenie obiektu poprzez nakładanie kolejnych warstw tworzywa).

Rozwój technologii pozwala obecnie na stosowanie wielu rodzajów druku 3D, spośród których można wyróżnić m.in. druk 3D z termoplastów w żyłce, druk 3D z żywic utwardzanych wiązką lasera czy też druk 3D z żywic utwardzanych światłem UV.

Druk 3D – podstawowe zalety

Wynalezienie technologii druku trójwymiarowego otworzyło przedsiębiorcom drzwi do diametralnie innej rzeczywistości biznesowej. Na rynku krajowym i światowym nie brakuje firm, które z powodzeniem wykorzystują drukarki 3D i to na nich opierają swoje procesy twórcze, a coraz częściej również produkcyjne.

Przedsiębiorcy wyposażają swoje firmy w drukarki 3D z kilku podstawowych powodów. Po pierwsze, druk trójwymiarowy pozwala znacznie skrócić czas wykonywania modelów przestrzennych. Co więcej, prototyp wykonany w oparciu o technologię przyrostową jest obniża koszt jego wytworzenia. Po drugie, dzięki nowoczesnym podzespołom znajdujących się w drukarkach 3D można szybko i sprawnie nanosić poprawki do niemal każdego projektu. Po trzecie, jest to jeden z najbardziej przystępnych sposobów na zachowanie indywidualnego charakteru drukowanego obiektu przestrzennego. I co najważniejsze – dzięki technologii druku trójwymiarowego, każdy przedsiębiorca może tanim kosztem tworzyć najbardziej skomplikowane prototypy zachowując przy tym wysoką jakość wykonania i precyzję.

Druk 3D – zastosowanie w biznesie

Z uwagi na szeroki wachlarz możliwości druku 3D kwestią czasu było jego wprowadzenie do powszechnego użytku nie tylko przez międzynarodowe koncerny, ale również firmy z sektora MŚP. Drukarki 3D pokochali przede wszystkich architekci, którzy mogą urzeczywistnić swoje wizje bez mozolnego budowania makiet. Ponadto, druk z powodzeniem wykorzystuje się również w wielu sektorach przemysłu, na czele z branżą samochodową czy jubilerską.

Dodaj komentarz