Łuszczyca, a dieta – element walki z łuszczycą

organizm

Łuszczyca jest nieprzyjemną, przewlekłą chorobą skóry, która może dotyczyć tak naprawdę każdego człowieka. Leczenie tej choroby polega tylko na walczeniu z objawami chorobowymi, gdyż nie da się jej jeszcze wyleczyć całkowicie. Aby radzić sobie z łuszczycą, można stosować różnego rodzaju maści, okłady, wcierki i korzystać ze specjalistycznych zabiegów, ale jest jeszcze jedna rzecz, którą z pewnością trzeba wcielić w życie, jeżeli chorujemy na łuszczycę. Co to takiego? To zmiana jadłospisu. Dieta łuszczycowa to taki element terapii, który jest niezbędny w walce z tą chorobą. Bywa bowiem tak, że możemy starać się zwalczać objawy tymi wszystkimi sposobami, ale będą się pojawiać wciąż nowe plamki na ciele – wszystko za sprawą nieodpowiedniej diety. Jeżeli więc dotknęła nas łuszczyca, dieta jest czymś, co bardzo może nam pomóc w chorobie.

Sprawdź również: Skuteczny szampon na łuszczycę.

Dieta łuszczycowa – co jeść, a czego unikać?

Cała sprawa opiera się na tym, że dieta przy łuszczycy nie ma tylko zawierać nowych produktów w jadłospisie, ale głównie powinno się z niej wykluczyć takie pokarmy, które nam szkodzą. Dowiedzmy się zatem, co jeść, gdy dokucza nam łuszczyca. Dieta dla chorych na łuszczycę – oto ona!

Łuszczyca – co jeść?

 • zielone warzywa, w dużych ilościach – zawierają one kwas foliowy, pomocny w likwidacji objawów łuszczycy; chodzi tu między innymi o brokuły, sałatę i szpinak; jeżeli Twoją dolegliwością jest łuszczyca, dieta nie może ich nie zawierać,
 • mięso – kurczak lub indyk – mięsa te łatwo odchodzą od kości; oprócz mięsa, bardzo dobrze jest do swojej diety na stałe wprowadzić ryby,
 • wszystkie warzywa, które w sposób pozytywny działają na skórę – przykładowo marchew i dynia,
 • ciemne owoce jagodowe – na przykład borówki amerykańskie (kto by pomyślał!),
 • orzechy – one również korzystnie wpływają na pozbycie się zmian łuszczycowych,
 • produkty zbożowe i razowe – warto zastąpić zwykły chleb chlebem pełnoziarnistym, częściej jeść płatki zbożowe, otręby itp.,
 • oleje i oliwy – chodzi tu szczególnie o olej lniany i oliwę z oliwek.

Czego zdecydowanie nie spożywać?

 • czerwone mięso – wymaga dużego wysiłku od naszego organizmu przy trawieniu go,
 • kawa, mocna herbata i alkohol – odwadniają one organizm, przesuszają go, co jest niedozwolone w walce z łuszczycą,
 • cukier – jego duże ilości mogą nasilać objawy, stąd zdecydowanie należy ograniczyć słodycze,
 • warzywa, które zawierają duże ilości siarki – na przykład fasola,
 • nabiał – on także niestety nie wpływa dobrze na zmiany łuszczycowe,
 • inne oleje niż olej lniany – nie wpływają korzystnie na walkę z łuszczycą,
 • produkty wysoko przetworzone – nie poleca się ich chorym,
 • słone przekąski – paluszki, chipsy, słone orzeszki, chrupki i tym podobne.

Co jeść po likwidacji objawów, aby te nie powróciły?

Skoro wiemy już, jaka dieta na łuszczycę jest skuteczna, należy też dowiedzieć się, co należy jeść wtedy, gdy już zlikwidujemy objawy. Wszystko, o czym trzeba pamiętać to to, że należy zwracać uwagę na to, co wcześniej sprawiało, że objawy nasilały się i po prostu tego unikać. W kwestii diety połuszczycowej sprawa wygląda właściwie tak samo jak w przypadku diety łuszczycowej. Organizm bowiem nie zwalczy samej łuszczycy, ale jedynie jej objawy – łuszczyca ciągle zostaje w nas. Należy zatem jeść wszystko to, co sprawia, że objawy nie występują lub osłabiają się – zielone warzywa, białe mięso, ryby i tak dalej: wszystko to, co powinna zawierać dieta łuszczycowa.

Dlaczego należy pamiętać o diecie?

Tak, jak już zostało to wspomniane nieco wcześniej, dieta łuszczycowa pomoże nam pozbyć się objawów choroby, co będzie skutecznie uzupełniać leczenie na przykład fototerapią czy stosowaniem maści. Łuszczyca a dieta – mają one ze sobą bardzo ścisły związek, bowiem gdy spożywamy coś, co może nasilić objawy łuszczycy, pomagamy chorobie, a szkodzimy sobie. Jedząc jednak te potrawy, które niszczą objawy łuszczycy, pomagamy zdecydowanie naszemu organizmowi. Dieta jest więc jednym z kluczowych elementów w walce z łuszczycą.

Podsumowanie

Łuszczyca jest chorobą, z którą można sobie radzić nie tylko przy pomocy leków i zabiegów, ale również stosując właściwą dietę. Jest to jeden z kroków, który pomoże nam zlikwidować objawy.

Dodaj komentarz