Na czym polega integracja sensoryczna?

integracja sensoryczna

Dzieci szczególnie w młodym wieku są wystawiane na całe mnóstwo bodźców. Odpowiednie ich analizowanie oraz przetwarzanie to podstawa do właściwego rozwoju dziecka. Niestety u niektórych młodych osób występują zaburzenia przetwarzania bodźców zmysłowych. Można je przepracować z pomocą integracji sensorycznej.

Gdzie prowadzona jest integracja sensoryczna?

Metoda terapii, jaką jest integracja sensoryczna w Lublinie oferowana jest orzez gabinety, które specjalizują się we współpracy z dziećmi oraz umożliwieniu im prawidłowego rozwoju fizycznego oraz psychicznego. Znalezienie różnych poradni, w których oferowana jest integracja sensoryczna nie należy więc do bardzo trudnych zadań. Wystarczy odpowiednio umiejętnie skorzystać z internetu.

Inne rodzaje leczenia stosowane, by pomóc dzieciom, które posiadaja róznego rodzaju zaburzenia rozwoju fizycznego to na przykład terapia bilateralna w Lublinie. Polega ona na naucę koordynacji kilku części ciała jednocześnie, dzięki czemu dziecko nie będzie miało problemu z wykonywaniem czynności, które wymagają zaangażowania większej ilości części ciała.

Na czym polega integracja sensoryczna?

Przede wszystkim warto wiedzieć, kiedy warto zapisać dziecko na integrację sensoryczną. Wskazań jest bowiem całkiem sporo i wszystkie z nich mogą wskazywać na to, iż dziecko posiada pewnego rodzaju zaburzenia przetwarzania bodźców zmysłowych. Oczywiście posiadanie zachowań wskazujących nie oznacza od razu, iż dziecko posiada takie zaburzenia.

Do nich zaliczamy na przykład nadwrażliwość lub za małą wrażliwość na bodźce, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom aktywności, problemy z koordynacją, zdolnościami komunikacyjnymi, czy też rozwojem mowy, niska samoocena, problemy z nauką, czy też kłopoty z organizacją.

W trakcie terapii sensorycznej dziecko uczy się jak właściwie kontrolować odpowiednie bodźce. Sposób w który to przebiega jest dość prosty. Dziecko jest bowiem poddawany bodźcom w odpowiednio dostosowanej do jego zaburzeń ilości tak, by mogło je właściwie przetwarzać i przed wszystkim uczyć się jak to robić.

Dodaj komentarz