Odpady budowlane – jak się ich pozbyć?

Wymiana podłogi, skucie kafli czy kładzenie nowych kolorów farb na ścianach – tego typu działania naturalnie prowadzą do gromadzenia się odpadów budowlanych. Z pewnych przyczyn nie mogą być one wyrzucane z innymi śmieciami. Jak zatem pozbyć się tego typu elementów? Sprawdzamy.

Czym są odpady budowlane?

Podczas remontu mieszkania lub domu naturalnie produkuje się wiele odpadów. Mogą to być wszelkiego rodzaju gipsy, zaprawy murarskie czy – w przypadku wyburzania ściany – również gruz. Zalicza się do nich także zdarte podłogi w postaci desek oraz paneli, a także wszystkie folie, styropiany czy pojemniki po farbach.

Prawie wszystkie z nich nie są klasyfikowane jako odpady komunalne. Wrzucenie ich do klasycznych pojemników na śmieci grozi grzywną nawet do 500 złotych. Dodatkowo, wiele z tych odpadów zawiera w sobie niebezpieczne substancje, które uwalniając się do środowiska, mogą być zagrażać. Pozostawienie ich w lesie czy spalenie również nie jest dobrym pomysłem.

Warto także pamiętać, że niektóre odpadki posiadają cenne surowce, które poddane recyklingowi mogą przydać się do wytwarzania innych, przydatnych produktów. Z tego też powodu warto zainteresować się usługą, jaką jest wywóz odpadów w Końskich.

Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

Wywozu tego typu śmieci można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z usług gminnych ośrodków. Niektóre z nich proponują usługę bezpłatnego odbioru kilka razy do roku. W tym celu należy skontaktować się z odpowiednim przedsiębiorstwem i dopytać o ewentualne szczegóły.

Jeżeli śmieci nie ma dużo, a osoba posiada odpowiedni pojazd, może zrobić to na własną rękę. Elementy poremontowe można złożyć w lokalnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zaleca się jednak wcześniejszy kontakt z obsługującą firmą. Odpowiednie dopasowanie usługi usprawni proces odbioru śmieci.

Można również zamówić specjalny kontener, jednak ta opcja wymaga jego dowozu z kilkudniowym wyprzedzeniem. Na rynku są również dostępne możliwości wywozu do osób prywatnych.

Dodaj komentarz