4 października 2024

Płatności zbliżeniowe telefonem – co warto wiedzieć?

Płatności zbliżeniowe telefonem – co warto wiedzieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu karty debetowe czy kredytowe służyły Polakom jedynie do wypłacania gotówki z bankomatów. Czasy się jednak zmieniły, a transakcje bezgotówkowe powoli zaczynają wyprzedzać płatności gotówkowe pod względem popularności. Co prawda płatności zbliżeniowe wciąż budzą niepokój u niektórych klientów banków, dlatego ci w dalszym ciągu korzystają z tradycyjnego sposobu obsługi kart płatniczych, autoryzując nawet niewielkie transakcje za pomocą kodu PIN. Trzeba jednak przyznać, że płatności zbliżeniowe cieszą się coraz większą popularnością, co widać chociażby w supermarketach czy małych, osiedlowych sklepikach. Jest to duża wygoda i oszczędność czasu, którego na co dzień nam nieustannie brakuje. Co więcej, płacić zbliżeniowo możemy nie tylko kartą, ale również telefonem. Jak to zrobić? Czy każdy telefon umożliwia nam płatności za zakupy?

Płatności zbliżeniowe telefonem – kto korzysta?

Ten rodzaj płatności jest popularny szczególnie u młodych ludzi, którzy swoje smartfony traktują jak wielofunkcyjne urządzenie służące nie tylko do wykonywania połączeń czy korzystania z portali społecznościowych. Nie dziwi zatem fakt, że płatności zbliżeniowe najczęściej towarzyszą pokoleniu milenialsów, choć trzeba przyznać, że starsze pokolenia coraz chętniej sięgają po płatności telefonem.

Zatem czy każdy może zamienić swój smartfon w mobilną kartę debetową? W zasadzie tak, pod warunkiem, że posiada się konto w banku obsługującym tego typu płatności. O to jednak nie musimy się martwić – niemal wszystkie banki w naszym kraju udostępnia swoim Klientom możliwość płatności zbliżeniowych telefonem.

Płatności zbliżeniowe telefonem – jak to działa?

Nie każdy telefon komórkowy jest przystosowany do wymogów, jakie należy spełnić, aby korzystać z płatności telefonem. Przede wszystkim, smartfon musi być wyposażony w odpowiedni system operacyjny (wystarczy Android 4.4) oraz moduł NFC (Near Field Communication). Ten ostatni jest niezbędny, gdyż umożliwia sparowanie się dwóch urządzeń elektronicznych (w tym przypadku telefonu i terminala płatniczego) za pomocą fal radiowych. Co ciekawe, moduł NFC pozwala nie tylko na płatności telefonem za zakupy, ale również wymianę plików multimedialnych.

Kiedy spełnimy wszelkie wymagania techniczne, następnie pozostaje pobrać na smartfona aplikację mobilną swojego banku. Jest to warunek konieczny, gdyż za jej pomocą możemy skonfigurować swoją wirtualną kartę płatniczą.

Płatności zbliżeniowe telefonem – jak korzystać?

Płacenie telefonem za zakupy jest tak samo szybkie i wygodne jak używanie tradycyjnej karty debetowej lub kredytowej. Przed dokonaniem płatności należy upewnić się, że moduł NFC w naszym telefonie jest aktywny. Następnie możemy być zmuszeni do połączenia się z internetem za pomocą transmisji danych (warto zaznaczyć, że niektóre banki nie wymagają łączności z siecią). Na koniec pozostaje zbliżyć telefon do terminala płatniczego. Smartfon powinien być odblokowany, a ekran wybudzony.

Płacenie telefonem za zakupy – czy warto?

Nie można oprzeć się wrażeniu, że liczba użytkowników korzystających regularnie z płatności zbliżeniowych telefonem ciągle rośnie. Mobilne płatności bezgotówkowe znacznie ułatwiają nam życie – zamiast z całym portfelem, na zakupy możemy wybrać się jedynie z telefonem. Ponadto, wszelkie informacje na temat płatności zbliżeniowych dostępne są na naszym profilu w aplikacji mobilnej, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić przepływ pieniędzy na naszym koncie.

Dodaj komentarz