Drzwi drewniane wewnętrzne – jak je konserwować?

drewniane drzwi

Wiele osób bardzo chętnie decyduje się na drzwi drewniane wewnętrzne. Zapewniają one atrakcyjny wygląd, gdyż ocieplają pomieszczenie i nadają mu przytulnego charakteru. Wiele osób nie wie jednak, że również wewnętrzne drzwi drewniane trzeba właściwie konserwować. Jak i dlaczego należy to zrobić?

Dlaczego należy konserwować drzwi wewnętrzne drewniane?

Główny powód, który sprawia, iż drzwi drewniane wewnętrzne również należy konserwować to fakt, iż są one narażone na między innymi uszkodzenia mechaniczne, a także różnego rodzaju zabrudzenia. Szczególnie w domach, gdzie mieszkają dzieci może się po prostu zdarzyć, że drzwi zostaną poplamione piciem, czy też różnego rodzaju sosem. Wtedy odpowiednia konserwacja pomoże w sprzątaniu.

To, że drzwi wewnętrzne muszą być konserwowane potwierdzi także każdy dobry producent drzwi drewnianych, który tworzy je przy użyciu prawdziwego drewna. Poprzez właściwą impregnację zabezpieczamy drzwi również przed wilgocią obecną w domu w niektórych pomieszczeniach, a także dbamy o stan zawiasów.

Jak właściwie konserwować drzwi wewnętrzne drewniane?

Jeśli posiadamy drzwi wewnętrzne drewniane, to do ich konserwacji powinniśmy się naprawdę przyłożyć i zadbać o to, by były one jak najbardziej zadbane. Wydłuży to ich żywotność i sprawi, że później będziemy zmuszeni kupić nowe drzwi, więc w ten sposób po prostu oszczędzamy swoje pieniądze. Konserwacja drzwi wewnętrznych drewnianych powinna być kompleksowa. Elementy metalowe takie jak okucia należy zabezpieczać z użyciem wazeliny, smaru grafitowego czy też oleju maszynowego.

Same drzwi z kolei należy traktować jak inne drewniane elementy. Wpierw powinny być więc odpowiednio zaimpregnowane. Następnie są one malowane oraz lakierowane, dzięki czemu farba jest dobrze chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na sam koniec drzwi są jeszcze olejowane i dzięki temu ich czyszczenie jest niezwykle proste i zazwyczaj wystarczy do tego wilgotna szmatka bez żadnego mocnego detergentu.

Dodaj komentarz