Jak degustować wino?

Degustacja wina to wyjątkowe wydarzenie, w którym mogą wziąć udział zarówno początkujący, jak i doświadczeni koneserzy. Możesz tutaj nie tylko uraczyć się starannie wyselekcjonowanymi gatunkami win z całego świata, ale również poznać jego historię i ciekawostki. Sprawdź jak smakować wino.
Dobre warunki do degustacji
Po pierwsze, zwróć uwagę na warunki, w których ma się odbywać degustacja wina. Niektóre czynniki mogą znacząco wpłynąć na nasze wrażenia. Hałas utrudnia koncentrację, z kolei perfumy, zapachy potraw mieszają się z bukietem aromatów. Nie może więc w spokoju delektować się trunkiem. Jeśli kieliszek będzie za mały, ma niewłaściwy kształt, pachnie kurzem lub detergentem, również wpływa na smak wina. Ważna jest także temperatura trunku. Jeżeli będzie podawany zbyt zimny, podgrzej go dłońmi, trzymając czaszę
ę. Jeśli kieliszek wydaje się stęchły, należy go szybko spłukać winem, a nie wodą, obracając go wokół, aby przykrył wszystkie boki czaszy. To tzw. kondycjonowanie szkła. Wreszcie, jeśli w pobliżu znajdują się silne aromaty, zwłaszcza perfumy, odejdź od nich jak najdalej i spróbuj znaleźć neutralne miejsce.
Ocena wzrokowa
Napełnij ⅓ kieliszka, następnie spójrz w dół na niego. Teraz daj go do światła, a na koniec pochyl, by wino stoczyło się w kierunku krawędzi. Dzięki temu zobaczysz pełną gamę kolorów trunku, a nie tylko ciemne centrum. Patrząc w dół, masz poczucie głębi koloru. W ten sposób możesz ocenić gęstość i nasycenie wina. Nauczysz się także rozpoznawać niektóre gatunki winogrona, biorąc pod uwagę barwę i zapach. Głęboko nasycony, purpurowy-czarny kolor może sugerować Syrah lub Zinfandel, a jaśniejszy, blady ceglany odcień wskazuje na Pirot Noir lub Sangiovese.
Teraz popatrz na kieliszek z boku. Ciemne wino może sugerować problemy chemiczne lub fermentacyjne. Przyczyną może być również nie przefiltrowanie trunku lub wytrącenie osadu. Należy też wtedy wstrząsnąć butelką przed nalaniem. Jeśli wino wygląda klarownie, lśni i błyszczy, wszystko jest w porządku.
Przechyl kieliszek tak, by trunek rozrzedził się w kierunku krawędzi, dzięki czemu sprawdzisz wiek i ciężar właściwy wina. Jeśli kolor wydaje się dość blady i wodnisty przy brzegu, sugeruje raczej cienki, prawdopodobnie mdły alkohol. Jeżeli wydaje się płowy lub brązowy (w przypadku białego wina) albo pomarańczowy lub rdzawy (w przypadku czerwonego wina), oznacza, że trunek jest starszy lub utleniony.
Na koniec zawiruj kieliszkiem. Zaobserwuj, czy wino tworzy “łzy” spływające po bokach szkła. Jeśli tak, zawiera więcej alkoholu i gliceryny.
Degustacja węchowa
Jeśli dobrze przypatrzyłeś się swojemu trunkowi, przyszła pora na degustację węchową. Zawiruj kieliszkiem, ale nie wsadzaj do niego nosa. Kilkakrotnie pociągnij krótko nosem, a następnie odejdź i pozwól, by mózg przefiltrował wszystkie informacje. Pamiętaj, że zmysł węchu jest znacznie silniejszy niż Ci się wydaje. Podczas wdychania bukietu aromatów, możesz lekko otworzyć usta. W ten sposób łatwiej wychwycić wszystkie niuanse.
Zastanów się, czy wino nie pachnie przypadkiem mokrym psem, starą gazetą, pleśnią lub octem. Jeśli nie, skoncentruj się na jego złożonym, aromatycznym profilu. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na zapach niż inne. Regularne degustacje wina pozwolą Ci nabrać większego doświadczenia.