Jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonie?
Na polskim rynku nie brakuje nowoczesnych modeli smartfonów, które zaspokajają nasze potrzeby pod względem technologicznym. Korzystanie ze smartfona znacznie ułatwia nam dokonywanie najbardziej prozaicznych czynności jak zrobienie przelewu bankowego czy wysłanie służbowego e-maila w drodze do pracy. Jednak producenci telefonów komórkowych wciąż zmagają się z problemem baterii, których długość pracy wciąż pozostawia wiele do życzenia. Średnia ilość dziennych operacji wykonywanych przez system w telefonie zazwyczaj jest imponująca – nie da się tego uniknąć korzystając ze smartfona przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Możemy jednak zastosować kilka prostych trików, dzięki którym przyczynimy się do przedłużenia żywotności baterii w telefonie. Jak to zrobić?
Bateria w telefonie: unikać całkowitego rozładowania
Pierwszym krokiem do zwiększenia wydajności baterii w smartfonie jest ładowanie telefonu jeszcze zanim ulegnie całkowitemu rozładowaniu. Co więcej, podłączanie sprzętu do ładowarki powinno nastąpić, kiedy poziom baterii wskazuje ok. 30%. Dlaczego nie warto czekać do samego końca? Permanentne wyładowywanie telefonu do cna może grozić trwałym uszkodzeniem baterii, co w ostatecznym rozrachunku może prowadzić do kosztownej wymiany tego elementu. Czasem okazuje się, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup całkowicie nowego urządzenia, dlatego warto interweniować w porę.
Bateria w telefonie: zmniejszenie jasności ekranu
Niewiele osób zwraca uwagę na fakt, że im jaśniejszy ekran w telefonie, tym szybciej wyczerpuje się w nim bateria. Co prawda nowoczesne smartfony posiadają wbudowane czujniki światła, dzięki którym urządzenia samodzielnie dostosowują jasność ekranów do warunków zewnętrznych, jednak czasem jest to niewystarczające. Warto zatem od czasu do czasu ręcznie sterować poziomem jasności ekranu tak, aby bateria w telefonie była obciążona w jak najmniejszym stopniu.
Bateria w telefonie: szybkie wyłączanie ekranu
Tuż po zakupie nowego smartfona często nie fatygujemy się, aby sprawdzić czas, po jakim telefon przechodzi w stan spoczynku. Zostajemy przy ustawieniach fabrycznych, które nie zawsze zapewniają optymalną pracę smartfona. Dlatego warto włączyć tryb szybkiego wyłączania ekranu w momencie, kiedy przestajemy korzystać z urządzenia. Tak niewiele, a może poważnie przyczynić się do wydłużenia czasu pracy telefonu.
Bateria w telefonie: aplikacje
Jedną z najczęstszych przyczyn skrócenia żywotności baterii są liczne aplikacje „zaśmiecające” pamięć telefonu. Przeciętny użytkownik smartfona realnie używa kilkunastu aplikacji, a reszta po prostu zalega, często również powodując nadmierne zużycie baterii. Wiele aplikacji na androidy czy systemy iOS działa w tle, co silnie wpływa na żywotność baterii. Zatem od czasu do czasu warto dokładnie przejrzeć zawartość swojego telefonu i pozbyć się wszelkich programów, które obniżają efektywność wbudowanej baterii.
Bateria w telefonie: ograniczenie powiadomień
Nie da się ukryć, że niemal każdy smartfon wyposażony jest w aplikacje najpopularniejszych portali społecznościowych: Facebook, Instagram czy Twitter. Aby być na bieżąco z wydarzeniami ze świata wirtualnego, aplikacje często wysyłają masę powiadomień, które ostatecznie okazują się zbędne. Dlatego warto ograniczyć ilość otrzymywanych powiadomień – przecież nie musimy być informowani o wszystkim 24 godziny na dobę. Dotyczy to również innych aplikacji, które wysyłając alerty skracają żywotność baterii w telefonie.