Rekordy na rynku powierzchni magazynowych
Pierwsze półrocze 2019 roku było w naszym kraju rekordowe pod względem ilości oddanej powierzchni magazynowej. Wartości bliskie historycznych maksimów osiągnął także metraż obiektów w budowie. W parze z dynamicznym rozwojem rynku idzie postęp technologiczny.
Rynek powierzchni magazynowych
Według raportu Savills Research na temat rynku magazynowego w Polsce utrzymuje się na nim bardzo duża dynamika. Od stycznia do czerwca 2019 roku oddano do użytku 1,1 mln mkw. nowej powierzchni. To historyczny rekord dla pierwszego półrocza i – w ujęciu rok do roku – wzrost o 47 proc. Co więcej, w budowie jest kolejnych 2,2 mln mkw. magazynów. Pod tym względem niemal powtórzono rekordowy wynik z zeszłego roku. Szybki wzrost podaży powierzchni w tym sektorze nie rozregulował jednak rynku. Odsetek pustostanów pozostaje na niskim poziomie 5 proc. Stabilne są także koszty czynszu. Mimo dużego popytu na magazyny, występuje silna presja na zastosowanie w powstających obiektach nowoczesnych rozwiązań. Jej źródłem są przede wszystkim: europejska polityka ograniczania emisji CO2 i powiązane z nią wzrosty cen prądu. Stanowią one silny motywator do korzystania z wytworzonej na miejscu energii odnawialnej oraz najbardziej wydajnych z dostępnych rozwiązań. W obszarze oświetlenia, stanowiącego w standardowych magazynach jedną z głównych kategorii na liście poborów energii elektrycznej, przekłada się to już nie tylko na popularność opraw LED w ogóle, ale także ich najbardziej zaawansowanych wariantów, jak również inteligentnych systemów pozwalających optymalnie zarządzać ich funkcjonowaniem. Wyraźnie widać to, gdy analizie podda się trendy wyszukiwania w Google terminów związanych z rynkiem oświetlenia. W ostatnich latach znaczące zwyżki odnotowano w popularności haseł takich jak: „Human Centric Lighting” (światło skoncentrowane na człowieku), „IoT” (Internet Rzeczy) czy „Smart Lighting” (oświetlenie inteligentne). Nieodmiennie od lat dużym zainteresowaniem cieszy się także hasło „LED Lighting” (oświetlenie LED). Czy globalne tendencje wyszukiwania technologicznych nowinek oświetleniowych przekładają się na realny wzrost ich popularności w Polsce?
Human Centric Lighting w przemyśle
Systemy Human Centric Lighting (HCL) są odpowiedzią na sytuację, w której spędzamy coraz więcej czasu w budynkach. Jak dowiedli nagradzani w ostatnich latach naukowcy, przebywając we wnętrzach bez dostępu do światła naturalnego, nie korzystamy z jego właściwości regulacji rytmu spoczynku i czuwania, co ma wpływ na zaburzenie snu oraz pogorszenia naturalnego rytmu funkcjonowania organizmu. Systemy HCL przede wszystkim mają skompensować tę niedogodność. W połączeniu z oprawami aktywnymi umożliwiają one zmianę natężenia i barwy światła elektrycznego zgodnie z porą dnia. Intensywnie pobudzają do pracy w godzinach południowych i stopniowo przechodzą na sprzyjające funkcjonowaniu ustawienia wieczorem. W przypadku przedsiębiorstw pracujących na 3 zmiany pomagają także minimalizować negatywny wpływ pracy nocą na rytm okołodobowy. – Argumenty świadczące o pozytywnym wpływie technologii Human Centric Lighting na właściwą regulację rytmu dobowego dzięki odpowiednim zmianom parametrów światła są bardzo mocne. Istnieją modele pozwalające oszacować, w jakim stopniu samopoczucie pracowników przekłada się na wzrost ich produktywności. Pilotażowe wdrożenia potwierdzają istnienie tej zależności – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Choć pierwsze wdrożenia HCL mamy już za sobą – zarówno w biurowcach, jak i magazynach, wydaje się, że masowe zastosowanie tej technologii to wciąż jeszcze pieśń przyszłości. Ze względu na wynikające z nich korzyści dla pracowników mówi się jednak o możliwości wpisania tego typu rozwiązań do norm oświetleniowych. Bez wątpienia znacząco przyspieszyłoby to ich popularyzację – dodaje.
Oświetlenie inteligentne i oprawy w Internecie Rzeczy
Rozwiązania z obszaru zarządzania oświetleniem są obecne na rynku od kilkunastu lat, jednak dopiero teraz dynamicznie zwiększa się ich sprzedaż. Jednym z powodów mogą być podwyżki cen energii elektrycznej. Jak wynika z analiz IHS Markit, w okresie 2017-2018 globalny rynek inteligentnego, usieciowionego oświetlenia powierzchni komercyjnych zwiększył wartość o 18 proc., a do 2022 r. wartość rynku produktów i usług z tego obszaru będzie przybierać w średnim tempie 21 proc. rocznie. Widać to także w Polsce. – Obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania systemami zarządzania oświetleniem służącymi optymalizacji zużycia energii. W zastosowaniach przemysłowych instalacja coraz częściej zostaje wzbogacona o czujniki obecności oraz natężenia światła dziennego – mówi projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Nie dziwi to o tyle, że pozwalają one zmniejszyć pobory energii przez oświetlenie nawet o dodatkowe 35 procent. W czasach podwyżek cen prądu to bardzo namacalne, widoczne w budżecie miesięcznym oszczędności – szczególnie w obiektach o dużej kubaturze – dodaje Rajecki.
Nowoczesne oprawy LED dla przemysłu
Tak jak ustanawiane są nowe rekordy w dziedzinie oddanej do użytku powierzchni magazynowej, tak producenci oświetlenia prześcigają się w skuteczności świetlnej oferowanych rozwiązań. Do zastosowań przemysłowych dostępne są już dziś oprawy LED, których skuteczność świetlna przekracza wartość 190 lm/W – niemal dwukrotnie więcej niż wciąż jeszcze popularne świetlówki. Przy modernizacji, w połączeniu z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem, pozwalają one nawet w pełni sfinansować inwestycję w oświetlenie z pieniędzy zaoszczędzonych na energii elektrycznej. W nowych obiektach nowoczesne rozwiązania pozwalają natomiast od początku minimalizować koszty eksploatacji.