Warszawa i Trójmiasto – Jakie walory oferują inwestorom wiodące regiony?

Inwestycje w Warszawie i Trójmieście

Zaraz po Warszawie, coraz bardziej interesującym regionem Polski dla inwestorów krajowych, jak również zagranicznych, staje się Trójmiasto. W 2017 roku międzynarodowa firma doradcza EY opublikowała raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Wynikało z niego, że nasz kraj jest coraz lepiej postrzeganym miejscem w kontekście inwestycji zagranicznych, szczególnie w sektorach przemysłu, finansów i usług biznesowych oraz transportu i komunikacji.

Potencjał między poszczególnymi regionami jest jednak zróżnicowany. Największym i najatrakcyjniejszym centrum inwestycji pozostaje Warszawa, położona centralnie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, charakteryzująca się dużymi zasobami pracy, najwyższym poziomem PKB per capita i największymi dochodami budżetowymi. W stolicy znajdziemy największy i wciąż rozwijający się rynek biurowy, przekraczający w 2018 roku rekordowe 858 000 m² wynajętej powierzchni.

Ogromny potencjał potwierdzają też inne lokalizacje m.in. województwo pomorskie, jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce i w Europie. Wyjątkowym miejscem na biznesowej mapie Polski jest Trójmiasto, gdzie powstają i rozbudowują się regionalne centra produkcyjne, ośrodki badań i rozwoju, a także siedziby międzynarodowych firm. Już w 2014 roku swoje centrum otworzył koncern PwC – jedna z największych firm doradczych na świecie wybrała Gdańsk na czwartą tego typu inwestycję po Stanach Zjednoczonych, Irlandii Północnej i Indiach. Również w Trójmieście centrum finansowo-księgowe ulokowała firma Bayer, decydując się na kompleks biurowy Olivia Tower.

– Ogromnym atutem Trójmiasta jest korzystne położenie geograficzne i dostępność transportowa z intensywnie rozbudowywaną infrastrukturą. Zaletą regionu jest też zróżnicowana gospodarka, z jednej strony oparta na tradycyjnych gałęziach takich jak przemysł stoczniowy, rafineryjny i budowlany, a z drugiej na rozwijających się branżach związanych z nowymi technologiami, sektorem IT czy branżą elektroniczną. Do tego dodać trzeba dostępność wykwalifikowanych kadr, kształcących się w wysoko ocenianych ośrodkach akademickich. Duże znaczenie ma też polityka prorozwojowa oraz zachęty dla inwestorów ze strony władz państwowych i regionalnych – tłumaczy Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC Invest. – Natomiast Warszawa daje bardzo duże możliwości. Mamy tu najwięcej uczelni i ośrodków naukowych oraz dynamiczny rynek pracy, przez co do miasta wciąż napływają nowi mieszkańcy. Stolica uzyskuje również największe w Polsce środki z Unii Europejskiej, które są umiejętnie wykorzystywane, co wpływa na jej intensywny rozwój. To tu swoje siedziby mają największe światowe i polskie korporacje, a także Giełda Papierów Wartościowych – dodaje.

W raporcie “Potencjał inwestycyjny Trójmiasta”, będącym częścią projektu „Business Environment Assessment Study” (Antal, we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint[2]) przedsiębiorcy zwrócili też uwagę na atrakcyjność Trójmiasta pod względem jakości życia, a także na dostępność i jakość powierzchni biurowej, ocenionej na 8,2 pkt w 10-stopniowej skali. Gdynia zdobyła natomiast trzecie miejsce w światowym rankingu najlepszych miast do życia przygotowanym przez LivCom. Także w raporcie ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) uznano Trójmiasto za lidera w kategorii “Jakość życia” i “Dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej”. Z kolei Warszawa jest liderem w kategorii: “Dostępność komunikacyjna (lotniska, pociągi)” i ”Jakość komunikacji miejskiej”, wygrywa też z Trójmiastem w obszarze “Dostępności wykwalifikowanej kadry”.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie znajduje się obecnie łącznie ponad 775 000 m² powierzchni biurowych. Trójmiasto zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w skali kraju, wciąż mając ogromny potencjał rozwojowy. Szacuje się, że po 2021 roku zasoby powierzchni biurowych przekroczą tu 1 mln m².

Nowoczesna infrastruktura biznesowa wyróżnia Trójmiasto na mapie Polski i przyczynia się do rekordowego tempa wzrostu sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). Według raportu ABSL, w okresie od I kwartału 2016 do I kwartału 2019 Trójmiasto odnotowało wzrost zatrudnienia w centrach usług o 56 proc., co jest najlepszym wynikiem w kraju. Liczba osób zatrudnionych w tym sektorze przekroczyła tu 25500 osób. Dla porównania w Warszawie mamy ponad 56 tys. pracowników w nowoczesnych usługach.

– Trójmiasto oferuje unikalne połączenie możliwości rozwoju osobistego z wysoką jakością życia. Na tym polu może konkurować z Warszawą, zmagającą się ze smogiem i dużym natężeniem ruchu w mieście. Dynamiczny rozwój regionu i inwestycje zagraniczne sprawiają, że coraz więcej utalentowanych kadr wiążę swoją przyszłość z pracą w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie. Takie lokalizacje jak Warszawa i Trójmiasto stają się miejscem pierwszego wyboru dla firm szukających dużych ośrodków biznesowych. To z kolei wpływa na rynek nieruchomości inwestycyjnych. Obserwujemy rosnący trend na wynajem korporacyjny, gdzie mieszkania są zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach, dopasowane do potrzeb przedsiębiorców i komfortowo wyposażone. Szczególny potencjał dla inwestorów ma w tym kontekście Gdynia, z relatywnie słabszym zapleczem hotelowym – podsumowuje Agata Karolina Lasota.

Zarówno Trójmiasto, jak i Warszawa mają duży potencjał inwestycyjny. Ich unikatowe atuty i zasoby regionalne to ogromny kapitał, dający szansę na dalszy rozwój i umacnianie swojej pozycji.

Dodaj komentarz