Bankowość mobilna – jak bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowych?
W miejsce tradycyjnych płatności gotówkowych coraz częściej wybieramy te bezgotówkowe. Co prawda daleko nam jeszcze do Szwecji, która uznawana jest za pierwsze na świecie państwo „bezgotówkowe”, to liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych z każdym miesiącem wzrasta. Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich (ZBP), na koniec III kwartału 2019 roku liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych banków wynosiła ponad 10 milinów Klientów. W stosunku do II kwartału 2019, jest to wzrost aż o 9,62%. Liczby nie kłamią – coraz więcej Polaków chętnie korzysta z bankowości mobilnej. Nie ma się co dziwić – obrót bezgotówkowy niesie ze sobą wiele korzyści i znacznie skraca czas trwania transakcji. Jednak korzystając z bankowych aplikacji mobilnych należy zachować maksimum bezpieczeństwa. Jak zatem bezpiecznie z nich korzystać?
Bankowe aplikacje mobilne – licho nie śpi
A raczej hakerzy, którzy nieustannie zagrażają bezpieczeństwu cyberprzestrzeni, w tym również bankowości mobilnej. Internetowi przestępcy podejmują się coraz bardziej wyrafinowanych metod wyłudzania informacji i danych personalnych, które mogą przyczynić się do kradzieży środków finansowych. Każda aktywność w Internecie może być poddana infiltracji ze strony niepowołanych osób, dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek próby oszustwa i kradzieży, przystosowując swojego smartfona do powszechnie stosowanych, a co najważniejsze – skutecznych norm bezpieczeństwa.
Aplikacje bankowe – tylko ze sprawdzonego źródła
Po pierwsze, przed zainstalowaniem bankowej aplikacji mobilnej należy upewnić się, że została ona zaprojektowana przez bank, z którego usług korzystamy. Aplikacje bankowe najlepiej pobierać ze źródeł wcześniej zweryfikowanych przez bank. Najczęściej są to popularne platformy jak Google Play, App Store czy Microsoft w zależności od oprogramowania zainstalowanego na naszym urządzeniu. Korzystanie z linków pochodzących z podejrzanych maili czy wiadomości SMS obarczone jest wysokim ryzykiem – mogą to być oprogramowania stworzone przez hakerów w celu wyłudzenia pieniędzy.
Bankowość mobilna – oprogramowanie antywirusowe
Instalując aplikację swojego banku na smartfonie powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. W tym celu warto wyposażyć urządzenie w program antywirusowy, który ochroni telefon przed potencjalnym zagrożeniem ze strony wirusów czy robaków. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w firewell, czyli zaporę sieciową zapobiegającą atakom hakerskim. Na rynku dostępne są całkowicie darmowe antywirusy lub oprogramowania, które wymagają niewielkiej opłaty.
Aplikacje mobilne banków – hasła zabezpieczające
Obecnie niemal każdy posiadacz smartfona chroni znajdujące się na nim dane za pomocą zabezpieczeń w postaci hasła, kodu PIN, znaku czy odcisku palca. Jeśli nie korzystamy z żadnych środków bezpieczeństwa, instalacja aplikacji mobilnej banku powinna skłonić nas do poczynienia podobnych działań zabezpieczających system przed działaniami osób trzecich. Co ważne, dostęp do samej aplikacji również powinien być chroniony przez silne hasło. Warto dodać, że hasła do telefonu i aplikacji mobilnej banku powinny się od siebie różnić – w przypadku zastosowania takich samych ciągów znaków, złamanie jednego automatycznie oznacza złamanie również drugiego zabezpieczenia.
Bankowość mobilna – regularna aktualizacja systemu
Systemy operacyjne stosowane w nowoczesnych smartfonach są regularnie aktualizowane. Każda kolejna wersja software’u najczęściej zawiera jeszcze skuteczniejsze zabezpieczenia przeciwdziałające zewnętrznym działaniom niepożądanym. Dlatego też powinniśmy regularnie aktualizować system operacyjny w swoim smartfonie, a także samą aplikację mobilną banku, która także zostaje udoskonalona i wyposażona w nowoczesne środki bezpieczeństwa.