Doradca kredytowy – jak wybrać odpowiedniego?
Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty hipoteczne czy inwestycyjne. Szeroka oferta produktów finansowych oferowanych przez banki często jednak sprawia, że nie do końca wiemy jak podejść do procesu ubiegania się o kredyt i jakich formalności musimy dopełnić, aby pieniądze pojawiły się na naszym koncie. Nie dziwi zatem fakt, że doradcy kredytowi mają pełne ręce roboty – fachowa pomoc specjalisty dla wielu Klientów banków jest jedyną szansą na zaciągnięcie zobowiązania finansowego na najbardziej korzystnych warunkach. Jednak wybór doradcy kredytowego powinien być odpowiednio przemyślany – wzięcie wielotysięcznego kredytu często jest jednym z najważniejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć w ciągu całego życia. Zatem na co zwrócić uwagę wybierając doradcę kredytowego? Jakimi cechami powinien się wyróżniać dobry doradca?
Doradca kredytowy: czym się zajmuje?
Zakres obowiązków doradcy kredytowego jest dosyć obszerny. W telegraficznym skrócie: doradca kredytowy jest niejako pośrednikiem między reprezentowanym przez niego Klientem, a bankiem lub inną instytucją, która udziela produktów finansowych. Do podstawowych zadań doradcy kredytowego należy udzielenie wszelkich informacji na temat kredytów, zasad ich udzielania, warunków umowy, a także przybliżenie prawa bankowego, obowiązków i konsekwencji wynikających z zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Dodatkowo, doradca pomaga również uporać się z wszelkimi formalnościami niezbędnymi do złożenia kompletnego wniosku kredytowego.
Doradca finansowy powinien wybrać ofertę na najkorzystniejszych warunkach dla swojego Klienta po wcześniejszym zapoznaniu się z jego rzeczywistą sytuacją finansową oraz celem zaciąganego kredytu. Doradca szacuje również zdolność kredytową swojego Klienta, co znacznie zawęża obszar zainteresowania produktami bankowymi.
Doradca kredytowy: niezależny czy zrzeszony?
Specjaliści mogą działać na własną rękę lub być zatrudnieni w szeregach konkretnego banku, a także niezależnej firmy świadczącej usługi doradztwa finansowego. Przed podpisaniem umowy z wybranym doradcą kredytowym warto najpierw zorientować się w zakresie jego usług. Wiele osób poleca niezależnych doradców kredytowych z jednego prostego powodu – na swoją dobrą reputację muszą pracować latami, a kolejni zadowoleni Klienci to najlepsza rekomendacja, jaką możemy uzyskać. Co więcej, niezależni doradcy często posiadają w zakresie swoich usług produkty finansowego wielu banków, co znacznie zwiększa nasze szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Doradca kredytowy: opinie innych Klientów
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobrego doradcę kredytowego można rozpoznać po pozytywnych ocenach zadowolonych Klientów. W dobie wszechobecnego Internetu można szybko i sprawnie przeprowadzić mały „research” na rynku doradców finansowych. Warto jednak korzystać z wiarygodnych źródeł – w sieci nie brakuje forów czy serwisów tematycznych, gdzie Internauci chętnie dzielą się spostrzeżeniami na temat współpracy czy kompetencji danego finansisty. Jeszcze lepszym sposobem na wybór sprawdzonego doradcy kredytowego są pozytywne opinie wśród znajomych czy rodziny. Wiarygodność i bezpieczeństwo usług powinny stać się dla nas priorytetem.
Doradca kredytowy: na czym zarabia?
Usługi doradcze nierzadko przybierają charakter bezpłatny, jednak to nie oznacza, że specjalista praktykuje działalność charytatywną. Źródłem zarobku doradcy finansowego najczęściej jest prowizja wypłacana przez daną instytucje finansową w ramach benefitu za skorzystanie z jej produktu. Jej wysokość najczęściej uwarunkowana jest kwotą, na jaką decydujemy się zadłużyć. Dlatego też należy uważać na nieuczciwych doradców, którzy swoje korzyści finansowe przedkładają nad dobro Klienta.