Branża zarządzania informacją w rozkwicie. Co przyniesie rok 2020?

Zarządzanie informacjami w internecie

Zarządzanie informacją jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów branży outsourcingowej. Przewiduje się, że w okresie 2019-2024 wartość CAGR tego rynku wyniesie aż 12%. Rok 2019 udowodnił, iż nowoczesne podejście do szerokiego spektrum działań związanych z kontrolowaniem przepływu danych i dokumentów, jest jednym z podstawowych czynników wpływających na biznesowy obraz firm. Według danych Aragon Research, 65% podmiotów w 2019 roku za strategiczne działania uznało wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań związanych z automatyzacją przepływu informacji w swoim przedsiębiorstwie.

Jak kształtował się rynek w mijającym roku? Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

– Rynek jest tak konkurencyjny, że firmy, które chcą na nim odnieść sukces, muszą planować szybko, działać sprawnie i koncentrować się na swojej kluczowej działalności. Nie mogą, w wręcz nie powinny znać się na wszystkim, bo takie podejście spowalnia, marnuje czas i efektywność. Dlatego znaczenie outsourcingu oraz szybki dostęp do informacji zyskują na znaczeniu – mówi Sylwia Pyśkiewicz, Prezes Iron Mountain Polska

Miliardy faktur, miliardy dolarów

W ciągu roku firmy produkują ogromną ilość informacji. Tylko w 2019 roku na całym świecie przetworzono 55 miliardów faktur. Stale rozwijająca się gospodarka i pojawiające się kolejne przedsiębiorstwa sprawiają, że z roku na rok liczba ta rośnie. Przewiduje się, że do 2035 roku będzie wynosić 550 miliardów. W oczywisty sposób bezpośrednio przełoży się to na rynek zarządzania danymi. Outsourcowanie wszelkich procesów związanych z szeroko rozumianą dokumentacją okaże się koniecznością, wynikającą z chęci optymalizacji procesów biznesowych, a także potrzeby koncentracji na kluczowych strategiach zapewniających szanse na przetrwanie na konkurencyjnym rynku. Tendencja ta jest już bardzo widoczna.

– W porównaniu do ubiegłego roku w 2019 r. rynek zarządzania danymi zwiększył swoją wartość o 26,6% (z 20,6 mld USD do 26 mld USD[5].Wykorzystanie zewnętrznych firm oferujących zaawansowane narzędzia IT, automatyzację procesów, czy możliwość pełnej digitalizacji zasobów danych, stanowi obecnie bardzo popularne rozwiązanie w świecie biznesu – mówi Sylwia Pyśkiewicz, Prezes Iron Mountain Polska – Dysponujemy wypracowywanym przez lata know-how. Mamy także dostęp do zaawansowanych technologii oraz rozwiązań, dzięki którym jesteśmy cenionymi specjalistami na rynku. Z naszych usług korzystają największe banki, instytucje państwowe, a także przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją, czy specjalistycznymi usługami – dodaje Prezes Iron Mountain Polska.

Narastająca ilość informacji sprawiła także, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie zaawansowanych platform IT wykorzystujących sztuczną inteligencję. Dzięki nim mogą kontrolować przepływ informacji w firmie w sposób do tej pory nieosiągalny przy wykorzystaniu standardowych platform. Oferują one m.in. możliwość sprawdzenia poprawności treści dokumentów, czy ich zgodności z prawem. W 2019 r. na implementację tego typu rozwiązania zdecydowało się 16% badanych podmiotów. O popularności takich platform może świadczyć fakt, iż połowa firm z pierwszej dziesiątki rankingu Fortune500 wykorzystuje je w swojej bieżącej pracy. Dowodzą jej także funkcjonalności, w jakie są one obecnie wyposażane. Poza funkcjami „czysto roboczymi”, od pewnego czasu zamieszczane są tam panele komunikacyjne i społecznościowe, które pozwalają m.in. na wspólną pracę w ramach konkretnego zadania.

Wspólne know-how

Od firm outsourcingowych zajmujących się zarządzaniem danymi, klienci oczekują niezawodnych i maksymalnie spersonalizowanych rozwiązań. Wymagania te sprawiły, iż na rynku pojawiły się nowe, pionierskie narzędzia. Są one efektem współpracy tych przedsiębiorstw z globalnymi gigantami informatycznymi. Jednym z przykładów jest Iron Mountain, lider rynku zarządzania informacją, który stworzył na potrzeby swoich klientów różnorodne, nowoczesne rozwiązania, współpracując m.in. z Google, Amazonem, czy M-Files.

– Jako globalny lider rynku jesteśmy zobligowani do wyznaczania trendów w naszej branży. Postanowiliśmy zatem nawiązać współpracę z największymi firmami, dysponującymi najnowocześniejszymi rozwiązaniami z zakresu informatyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a więc technologii, które w najbliższym czasie zdominują branżę zarządzania informacją – mówi Sylwia Pyśkiewicz, Prezes Iron Mountain Polska – Wykorzystanie tych rozwiązań pozwala na kilkudziesięciokrotne skrócenie czasu pracy i uwolnienie dużych przestrzeni biurowych, w których dotąd składowano dziesiątki tysięcy stron dokumentów. Dzięki nim możemy lepiej zdiagnozować problemy naszych klientów, a firmy, w których zostały zaimplementowane, udoskonalić schematy swoich działań oraz zaoszczędzić kapitał – podsumowuje.

Przyszłość jest w chmurze

Od kilku lat możemy zaobserwować niezwykle szybki rozwój zaawansowanych rozwiązań informatycznych, a także wykorzystywać nowe możliwości szybkiej digitalizacji nawet największych wolumenów dokumentacji. Coraz więcej danych jest zatem przechowywanych w chmurach. Jest to związane także ze skuteczniejszymi zabezpieczeniami, uniemożliwiającymi dostęp osób postronnych do wrażliwych informacji. Pracując na zasobach zamieszczonych w chmurze, czas pracy jest ograniczony do niezbędnego minimum. Cyfryzacja tradycyjnych dokumentów jest także efektem kształtowania proekologicznych postaw oraz wynika ze stanu środowiska naturalnego, którego kondycja jest obecnie kluczowym zagrożeniem dla całego świata. We wdrażanych obecnie strategiach, firmy bardzo często zamieszczają zapisy poświęcone tej problematyce.

Technologia w służbie zarządzania danymi

Od kilku lat nieustannie rozwija się również tzw. Internet rzeczy. W dużym uproszczeniu pojęcie to odnosi się do ogółu rozwiązań, które za sprawą połączenia z Siecią ułatwiają nam codzienną pracę (dotyczy to zarówno specjalistycznych urządzeń, jak i coraz częściej np. sprzętów RTV i AGD, które składają się na tzw. inteligentne domy). Intensywne zmiany na rynku technologii znajdują swoje odzwierciedlenie także w biznesie, związanym z zarządzaniem informacją. Dowodzą tego analizy Everest Group, według których globalny rynek danych w 2025 roku będzie wyceniany na 135 mld USD. Jednym z jego podstawowych elementów jest segment BPM. W 2018 jego szacowana wartość wyniosła 3,18 mld, jednak w 2024 roku ma wynosić już 4,5 mld USD (wzrost o 41%).

Szereg badań i analiz jednoznacznie dowodzi, że rynek zarządzania informacją wciąż kwitnie. Częstotliwość implementacji oraz skuteczność nowatorskich rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w tej branży jest ogromna. Możemy spodziewać się, że już w niedalekiej przyszłości bardzo dużą część prac związanych z przetwarzaniem informacji wykonają za nas maszyny. Przed człowiekiem zostaną jednak postawione nowe zadania, które będą wymagały kreatywności i holistycznego spojrzenia na rozwiązywany problem.

Dodaj komentarz