Czym są autotransformatory i jakie mają zastosowanie?

układ elektryczny

Autotransformatory to proste konstrukcje posiadające jedno uzwojenie, które równocześnie jest uzwojeniem pierwotnym i wtórnym. W przeciwieństwie do tradycyjnych transformatorów autotransformatory są lżejsze, bardziej wydajne i dużo prostsze w transporcie. To dobry wybór, jeżeli konieczna jest transformacja napięcia z mniejszą przekładnią. Gdzie stosuje się autotransformatory?

Autotransformatory – wady i zalety

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach autotransformatory będą dużo lepszym rozwiązaniem, niż transformatory toroidalne, przy czym oczywiście trzeba dopasować je do rodzaju urządzenia. Zaletą autotransformatorów na pewno jest lekka konstrukcja. Ponieważ do ich produkcji nie potrzeba tak dużo materiałów, jak w przypadku klasycznych transformatorów. Oczywiście należy pamiętać, że autotransformatory będą działać wyłącznie jako obwody niskiego napięcia. Nie można wykorzystać ich w przypadku, gdy będziemy chcieli przetworzyć prąd o wysokim napięciu, gdyż najprawdopodobniej dojdzie do zwarcia w instalacji.

Gdzie szukać autotransformatorów?

Poszukując takich urządzeń jak autotransformatory, najlepiej udać się do specjalistycznych sklepów, które zajmują się sprzedażą urządzeń elektrycznych. W tym wypadku można mieć pewność co do tego, że wybrany sprzęt będzie dobrej jakości. Będziemy mogli również porozmawiać i uzyskać fachową poradę. Najbezpieczniejszych wyborem będą autotransformatory i transformatory na zamówienie od renomowanych marek.

Transformatory toroidalne – gdzie można je zastosować?

Transformatory toroidalne to urządzenia o zamkniętej pętli. Ich głównym zadaniem jest zmiana układu napięcia i przemiennego prądu na układy o innych wartościach, przy takiej samej częstotliwości. Aby transformator toroidalny był bezpieczny, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów, poza tym powinien być zaopatrzony w odpowiednią izolację, zabezpieczenie termiczne i dokładnie nawinięcie uzwojeń. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że urządzenie będzie działać poprawnie. Transformator toroidalne znajdują zastosowanie w wielu obszarach, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale można je spotkać nawet w urządzeniach codziennego takich jak wzmacniacza, telewizory, radioodbiorniki, czy zasilacze.

Dodaj komentarz