Jak w praktyce wygląda serwis rekuperacji?

system rekuperacji

Rekuperacja to rodzaj wentylacji coraz częściej instalowany w nowopowstałych budynkach. Ma wiele zalet, a ich odpowiednia konserwacja zapewnia sprawne funkcjonowanie przez wiele lat. Jak przebiega serwis rekuperacji?

Kiedy i kogo wezwać do serwisu rekuperacji?

Decydując się na system rekuperacji, należy zadbać o prawidłowy montaż i konserwację. Pierwszym krokiem jest wykonanie projektu przewodów wentylacyjnych. Należy je wykonać na etapie budowy domu. Następnie trzeba zadbać o wywiew i nawiew powietrza. Dodatkowo trzeba wygospodarować miejsce na rekuperator. Aby całość była wykonana zgodnie z przepisami i zapewniała prawidłową cyrkulację, warto zlecić to profesjonalnej firmie. Trzeba także pamiętać o wykonywaniu regularnych przeglądów.

Serwis rekuperacji w Piasecznie i innych miejscowościach jest zazwyczaj wykonywany przez tą samą firmą, która montowała system. Daje to pewność, że całość zostanie dokładnie sprawdzona, a wszelkie nieprawidłowości od razu naprawione. Częstotliwość przeglądów powinna być ustalana przez firmę, zgodnie z wytycznymi producenta rekuperatora. Konserwacja powinna obejmować sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych, odpowiedniej pracy wentylatorów i rekuperatora oraz wymianę filtrów na nowe.

Dlaczego warto zamontować system rekuperacji?

Rekuperacja to rozwiązanie, które umożliwia zbilansowane zużycie energii cieplnej. Pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a w przypadku, gdy w budynku zainstalowane są klimatyzatory Fujitsu lub każdej innej firmy – także na rachunkach za prąd. Powietrze z wewnątrz za pomocą specjalnych wentylatorów i wywiewów jest odprowadzane na zewnątrz, natomiast do środka sprowadzane jest świeże. Gdy obie masy spotkają się w rekuperatorze, dochodzi do wymiany energii cieplnej, przez co powietrze, które zostaje wprowadzone do budynku, ma taką samą temperaturę. Dodatkowo poprzez wykorzystanie specjalnych filtrów jest zdrowsze, ponieważ zostaje oczyszczone z wszelkich bakterii, alergenów i kurzu.

Dodaj komentarz