Nawilżanie powietrza na magazynach — o czym mowa w praktyce?

nawilzacz powietrza

Wilgotność powietrza informuje o tym, ile pary wodnej się w nim znajduje. Współczynnik ten ma duży wpływ na samopoczucie ludzi, ale także trwałość różnego rodzaju produktów. Z tego powodu musi być na bieżąco monitorowany w różnego rodzaju halach produkcyjnych czy w magazynach, aby wszelkie wyroby były właściwie przechowywane. Ani zbyt niska, ani zbyt wysoka wilgotność nie jest korzystna. Z tego powodu warto zainwestować w urządzenie, które umożliwia monitorowanie tego parametru. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy. 

Nawilżanie powietrza w magazynach — kiedy jest konieczne?

Nawilżanie powietrza w magazynach konieczne jest w przypadku, kiedy panuje w nich zbyt niska wilgotność lub gdy przechowywane są w nich wyroby wymagające szczególnych warunków. Standardowo, aby człowiek w takim obiekcie czuł się dobrze, a maszyny działały prawidłowo, wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%.

Jeżeli higrometry wskazują, że w pomieszczeniu znajduje się więcej pary wodnej, wówczas w magazynie mogą zacząć rozwijać się grzyby. Stal z kolei, jeżeli znajduje się w takim miejscu, może korodować. Zbyt wysoki poziom wilgotności nie wpływa dobrze również na pracowników magazynu — mogą oni czuć się ospali. Dodatkowo zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi roztoczy, co powoduje alergie i szereg innych, często niebezpiecznych chorób.

Nawilżanie powietrza — w jakie urządzenia warto zainwestować?

Regulacja wilgotności powietrza w magazynach jest bardzo istotną kwestią. Z tego powodu w miejscach takich najczęściej wykorzystuje się nawilżacze powietrza. Urządzenia takie stale kontrolują i regulują poziom wilgotności w poszczególnych pomieszczeniach, aby spełniały ona zadane przez użytkownika parametry. Efektem ich działań dodatkowo może być obniżenie temperatury, redukcja zapylenia, czy wyeliminowanie ładunków elektrostatycznych. Z przemysłowych systemów nawilżania powietrza korzysta wiele branż, między innymi spożywcza, poligraficzna, włókiennicza czy drzewna. W tej ostatniej z kolei istotne jest utrzymywanie wilgotności na wyższym poziomie.

Dodaj komentarz