Oszczędzanie dla młodych – najpopularniejsze produkty bankowe

Oszczędzanie dla młodych – najpopularniejsze produkty bankowe

Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie oszczędzania. Na dobrą sprawę im szybciej zaczniemy gromadzić nadwyżkę kapitałową, tym szybciej zaprocentuje ona w przyszłości. Konta bankowe mogą zakładać już nastolatkowie za zgodą rodziców. Co ważne, pierwsze rachunki bankowe dla młodych osób najczęściej są obarczone minimalnymi kosztami utrzymania lub całkowicie są ich pozbawione. Oszczędności jednak nie muszą bezczynnie „zalegać” na koncie bankowym – istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak zwiększyć swój kapitał nie ruszając nawet palcem. Młodzież coraz chętniej sięga po lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe, które zapewniają zysk, co prawda nieznaczny, ale wciąż skutkujący powielaniem zgromadzonych oszczędności. Zatem na co warto zwrócić uwagę lokując swoje pieniądze w banku?

Oszczędzanie: gotówka to już przeszłość

Czasy, kiedy każdy trzeźwo myślący obywatel chował swoje ciężko zarobione pieniądze w przysłowiowej „skarpecie” już dawno minęły. Co prawda niektórzy przedstawiciele starszego pokolenia wciąż nieufnie oddaje swoje pieniądze instytucjom bankowym, to jest to bardzo mały odsetek w stosunku do liczby osób, które chętnie korzystają z produktów bankowych. Nie jest to wcale zaskakujące – zacięta konkurencja wśród instytucji bankowych sprawia, że każda chce wyróżnić się na tle innych teoretycznie najszerszą i najkorzystniejszą ofertą na rynku. Trzeba przyznać, że warunki oferowane osobom poniżej 26. roku życia są bardzo atrakcyjne, zwłaszcza, gdy nie posiadają one jeszcze w pełni stałego zatrudnienia.

Oszczędzanie dla młodych: karta a gotówka

Transakcje bezgotówkowe to dla młodzieży chleb powszedni. Płatności kartą debetową, a coraz częściej również smartfonem wyposażonym w moduł NFC powoli stają się dominującym środkiem płatniczym w naszym kraju. Nie da się oprzeć wrażeniu, że młodzi ludzie wprost pokochali płatności bezgotówkowe – są proste, szybkie, a do tego pozbawiają konieczności noszenia przy sobie ciężkiego portfela. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, która w dużym stopniu determinuje przewagę posiadania konta bankowego nad tradycyjną gotówką – tę ostatnią łatwiej wydać. Korzystając z funduszy gromadzonych na rachunku bankowym znacznie prościej jest kontrolować bieżące wydatki, jak również większe, jednorazowe inwestycje.

Oszczędzanie dla młodych: lokata bankowa

Jednym z najprostszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału jest założenie lokaty bankowej. Zakłada ona oddanie bankowi w depozyt określonej kwoty pieniężnej, która zakłada naliczanie odsetek kapitałowych. W zależności od danej oferty, kapitalizacja środków znajdujących się na lokacie bankowej może być dokonywana miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Z uwagi na to, że wysokość oprocentowania często nie powala, najlepszym rozwiązaniem jest złożenie na lokacie stosunkowo wysokiej kwoty na najdłuższy możliwy okres kapitalizacji. Co najistotniejsze, środki znajdujące się na lokacie mają charakter niewypłacalny – wypłata pieniędzy przed czasem skutkuje utratą naliczanych odsetek.

Oszczędzanie dla młodych: konto oszczędnościowe

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które w pewny i prosty sposób chcą pomnożyć swoje pieniądze, jest otwarcie konta oszczędnościowego. Bardzo podobne warunki działania do lokaty z tą różnicą, że środki z konta oszczędnościowego możemy wypłacać z większą płynnością bez narażania się na utratę odsetek. Można powiedzieć, że jest to połączenie rachunku bieżącego z oszczędnościowym, jednak przed jego założeniem warto sprawdzić, z jaką częstotliwością następuje kapitalizacja odsetek.

Dodaj komentarz