Pokrywy do studni kablowych – czym się charakteryzują?

przewody

Zaprojektowanie odpowiedniej sieci kanalizacji kablowej jest niemożliwe bez wykorzystania studni kablowych, które muszą być montowane w regularnych wynoszących czasem nawet maksymalnie 100 metrów odstępach. Aby możliwe było do nich wejście stosuje się specjalne pokrywy do studni kablowych. Czym się one charakteryzują?

Czym jest pokrywa do studni kablowych?

Element taki jak pokrywa do studni kablowej różni się nieco od pokrywy zwyczajnej studzienki kanalizacyjnej. Ma ona bowiem na celu zazwyczaj prawie całkowite odizolowanie studni kablowej od świata zewnętrznego przy jednoczesnym sprawieniu, iż jej otworzenie będzie wymagało specjalnego sprzętu zazwyczaj posiadanego jedynie przez osoby montujące kanalizacje kablową oraz te, które zajmują się jej modernizacją oraz konserwacją.

Czym charakteryzują się pokrywy do studni kablowych?

Jedna z najważniejszych rzeczy dotyczących pokryw do studni kablowych jest ich wytrzymałość, a dokładniej klasa obciążeń, które spełniają. Te o klasie A15 wykorzystamy jedynie na powierzchniach używanych tylko przez pieszych lub na terenach trawiastych. Pokrywy klasy B125 to z kolei dobry wybór na parkingi samochodów osobowych, chodniki czy też deptaki. Oprócz tego znajdziemy pokrywy spełniające na przykład klasę D400, czy też F900. Te pierwsze używa się na drogach uczęszczanych przez auta osobowe, a pokrywy klasy F900 mogą być zamontowane nawet na lotniskach.

Jak wykonane są pokrywy do studni kablowych?

Pokrywy do studni kablowych są tworzone z przeróżnych materiałów. Te spełniające najniższe klasy obciążeń to zazwyczaj studnie kompozytowe wykonywane na przykład z materiału HDPE, czyli polietylenu wysokiej gęstości spienianego azotem.

Te pokrywy do studni kablowych, które spełniają wyższe klasy obciążeniowe to już zazwyczaj konstrukcje betonowe lub z wypełnieniem betonowym. Najwyższe klasy spełniają zazwyczaj pokrywy żeliwne w tym te wykonane z żeliwa sferoidalnego. To właśnie one są używane w miejscach, gdzie nacisk na podłoże jest największy.

Dodaj komentarz