Skuteczne zmywanie – jak optymalnie rozmieścić naczynia w zmywarce?

jak ulozyc naczynia w zmywarce

Zmywarka to urządzenie niezwykle ułatwiające życie w każdym gospodarstwie domowym. Warto użytkować ją we właściwy sposób, aby przynosiła nam maksymalne korzyści i służyła bez usterek przez długie lata. Prawidłowe rozmieszczenie naczyń w zmywarce pozwala uniknąć ponownego ich mycia po wyjęciu z urządzenia. Jest to również bardzo ważne z punktu widzenia domowej ekonomii, gdyż pozwala zaoszczędzić czas, wodę i energię elektryczną. Oto kilka prostych zasad, dotyczących prawidłowego rozmieszczenia naczyń w zmywarce.

W dolnym, czy w górnym koszu?

Większość zmywarek ma podobną konstrukcję, na którą składa się górny i dolny kosz na brudne naczynia. Pojemnik na sztućce to zwykle mniejszy koszyk, umieszczony na dolnym poziomie, lub szuflada na samej górze zmywarki. Chcąc optymalnie rozmieścić naczynia należy kierować się budową koszy, które mają przygródki na określony rodzaj naczyń. Zazwyczaj na dolnym poziomie znajduje się najwięcej wolnego miejsca, dlatego to właśnie tam wkładamy duże i mocno zabrudzone naczynia – na przykład garnki. To również idealne miejsce na płaskie i głębokie talerze. Do górnego kosza, (gdzie woda dociera pod nieco mniejszym ciśnieniem) należy natomiast włożyć mniej zabrudzone naczynia, szklanki, kubki, kieliszki oraz mniejsze talerzyki deserowe.

W jaki sposób poprawnie rozmieszczać naczynia?

Naczynia w zmywarce powinny być rozmieszczone tak, aby woda między nimi mogła swobodnie przepływać. Talerze nie mogą przylegać do siebie dużą powierzchnią, a każdy z nich powinien być ustawiony w tą samą stronę. Warto też zwrócić uwagę na to, czy żadne z dużych naczyń nie blokuje dyszy z wodą. Miski, kubki i szklanki muszą być ustawione dnem do góry, w przeciwnym wypadku po zakończeniu pracy pozostanie w nich woda. Polecamy wpis Oszczędne zmywanie – jak najlepiej układać naczynia w zmywarce? w portalu banki24.com.pl. Wszystkie naczynia powinny stać stabilnie, tak aby wirująca woda nie zmieniła ich ustawienia podczas cyklu zmywania. Warto wykorzystywać specjalne stelaże i rączki na delikatne kieliszki, aby nie nie stłukły się podczas pracy zmywarki. Wszystkie naczynia i akcesoria kuchenne o nietypowych kształtach należy umieścić na płasko pomiędzy talerzami. Bardzo ważne jest, aby nie przeładować zmywarki nadmierną ilością naczyń, gdyż wtedy zmywanie będzie nieskuteczne.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W procesie ładowania zmywarki ważny jest stopień zabrudzenia naczyń. które do niej wkładamy. Z brudnych naczyń należy usunąć wszystkie większe pozostałości jedzenia, a także fusy po kawie i herbacie, pestki i wszystkie zabrudzenia, które nie rozpuszczą się w ciepłej wodzie. Pominięcie tego kroku sprawi, że wyżej wymienione zanieczyszczania będą krążyły w komorze zmywarki osadzając na wszystkich naczyniach. To również prosta droga do zapchania filtra lub odpływu i poważnego uszkodzenia sprzętu. W celu skutecznego domycia każdego rodzaju zabrudzeń należy wybrać odpowiedni tryb pracy. Mocno zabrudzone, a zwłaszcza tłuste naczynia myjemy w temperaturze co najmniej 60°C, do delikatnego szkła wybieramy natomiast dedykowany program. Upewnijmy się również, że pojemnik na nabłyszczasz oraz sól do zmywarki jest zawsze napełniony.

Oszczędne zmywanie w zmywarce polega na tym, aby za każdym razem wyjmować z niej czyste i lśniące naczynia. Każde dodatkowe mycie czy płukanie pod kranem oznacza stratę czasu i pieniędzy. Optymalne rozmieszczenie naczyń w komorze pozwala osiągnąć zadowalający efekt już za pierwszym razem. Umiejętne korzystanie ze zmywarki przyczynia się również do wydłużenia okresu jej bezawaryjnego użytkowania, oszczędza wodę oraz energię elektryczną.

Dodaj komentarz