Rzeczoznawca nieruchomości – co należy do jego obowiązków?

wyceny nieruchomosci

Pewnego dnia może okazać się potrzebne skorzystanie z usług rzeczoznawcy nieruchomości. Jest to osoba, która posiada specjalne uprawnienia i jest wpisana do rejestru rzeczoznawców, dzięki czemu ma ona prawo do wystawiania dokumentów takich jak operat szacunkowy, które będą uznane przez bank. Co należy do obowiązków rzeczoznawcy nieruchomości?

Jakie obowiązki ma rzeczoznawca majątkowy?

Każdy rzeczoznawca majątkowy w Warszawie czy też w jakimkolwiek innym mieście posiada szereg obowiązków, które musi spełniać by móc być legalnie rzeczoznawcą. Należy do nich na przykład stałe doskonalenie oraz podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Do tego wszelkie szkolenia musi on dokumentować i takową dokumentację przechowywać przez 5 lat.

Kolejny obowiązek to oczywiście sporządzanie takiej dokumentacji jak operat szacunkowy, czyli w dużym skrócie na przykład wycena działki w Warszawie czy też innej nieruchomości. Musi ona być jednak wykonana ze szczególną starannością, a także z zachowaniem zasad etyki zawodowej. Do tego do obowiązków należy zachowanie zasady poufności i bezstronności.

W jakich sytuacjach przyda nam się rzeczoznawca majątkowy?

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy w celu wyceny danej nieruchomości czy jest to działka, dom, mieszkanie czy jakakolwiek inna nieruchomość jest przydatna szczególnie gdy mamy zamiar ją sprzedać. W ten sposób będziemy wiedzieli ile możemy żądać za nieruchomość i poniżej jakiej ceny nie schodzić. Wyceny, czyli operatu szacunkowego potrzebujemy również, gdy zażąda tego bank. Przedstawienie go to jeden z warunków otrzymania kredytu hipotecznego.

Jak przebiega wycena?

Rzeczoznawca nieruchomości dokonuje wyceny za pomocą jednej z trzech metod. Mowa tu na przykład o porównaniu parami, metodzie korygowania cen średnich, a także analizie statystycznej. Każda z tych metod jest w stanie sprawić, że poznamy szacunkową wartość należącej do nas nieruchomości. Pod uwagę przy wycenie bierze się takie dane jak rok budowy budynku, standard domu, stan techniczny, lokalizacja, a także powierzchnia.

Dodaj komentarz