Skuteczne zarządzanie domowymi finansami

Skuteczne zarządzanie domowymi finansami

Nie każdy z nas rodzi się ze zmysłem stratega, jednak organizacja życia codziennego często tego wymaga. Zwłaszcza, jeśli chodzi o sferę finansową – pokrycie wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem rodziny przy jednoczesnym odkładaniu kapitału oszczędnościowego dla wielu Polaków jest zadaniem z serii niemożliwych. Trzeba jednak przyznać, że nawet przedstawiciele klasy wyższej nierzadko zmagają się z problemem organizacji domowego budżetu – choć pieniędzy w portfelach im nie brakuje, to wciąż pojawiają się wątpliwości co do słuszności zakupu drogich sprzętów czy po prostu zachcianek. Na naukę organizacji i optymalnego gospodarowania pieniędzmi nigdy nie jest za późno, a dzięki kilku prostym metodom z zakresu zarządzania można skutecznie powiększać swoje oszczędności. Jak to zrobić?

Domowe finanse: bilans dochodów i wydatków

Pierwszym krokiem do zlokalizowania problemu w sposobie zarządzania domowymi finansami jest skrupulatna analiza sumy przychodów i wydatków przypadających na całe gospodarstwo domowe. Dobrym rozwiązaniem wydaje się prowadzenie dziennika, czy w formie papierowej czy elektronicznej, w którym przez miesiąc będziemy zapisywać każdą wydaną złotówkę. W ten sposób łatwiej będzie nam określić priorytet każdego wydatku z osobna i oszacowanie, na ile możemy sobie realnie pozwolić. Nie chodzi bynajmniej o odmawianie sobie każdej przyjemności – po to też często pracujemy, aby od czasu do czasy wyjść do teatru, dobrej restauracji czy pojechać na weekend w góry.

Domowe finanse: dodatkowy przychód

Jeśli znajdujemy się w trudnym położeniu, a każdy grosz się liczy, warto poszukać dodatkowego źródła zarobku. W sieci można znaleźć wiele ofert pracy skierowanych do osób, które szukają dodatkowego zastrzyku gotówki. Można nawet natknąć się na pracę zdalną, która nie wymaga wychodzenia z domu. Co więcej, można także zarabiać na swojej pasji. Ozdoby DIY, odnawianie starych mebli czy ręcznie robione ubrania cieszą się w ostatnim czasie wielkim zainteresowaniem. Każdy sposób jest dobry, aby bezboleśnie zapewnić sobie stosunkowo stabilną sytuacje finansową.

Domowe finanse: konsekwentne działania

Oszczędzanie ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy regularnie powiększamy swój kapitał nawet o niewielkie sumy. Powrót do starych, niekoniecznie korzystnych dla naszych finansów, nawyków to pierwszy krok w tył. Determinacja jest niezbędna do osiągnięcia celu, który powinniśmy sobie wyznaczyć i to na samym początku procesu oszczędzania. Znacznie łatwiej wytrwać w postanowieniu, gdy obrany cel jest rzeczywiście w naszym zasięgu.

Domowe finanse: rozważne inwestycje

Po co trzymać oszczędności na koncie bankowym, kiedy w tym samym czasie mogą na siebie zarabiać? Inwestycje finansowe to nie tylko przywilej zamożnych – inwestować może każdy z nas pod warunkiem, że jesteśmy świadomi ryzyka, a także dysponujemy dobrym rozeznaniem rynku inwestycyjnego. Cel inwestycji często jest nierozerwalny z naszym kapitałem, który czasem powiększamy o środki pochodzące z kredytu czy pożyczek.

Domowe finanse: fundusz awaryjny

Życie pełne jest niespodzianek – niestety także tych mało przyjemnych. Dlatego też warto wyposażyć się w poduszkę finansową, która uratowała już niejedną osobę przed popadnięciem w niepotrzebne długi. Każdy z własnego doświadczenia wie, że bywają lepsze i gorsze miesiące pod względem wysokości dochodów, dlatego w czasie lepszego okresu warto odkładać większe sumy pieniędzy, które często okazują się nieocenione przy pokrywaniu nieprzewidzianych wydatków.

Dodaj komentarz