Fotowoltaika dla firm – jak wygląda sytuacja w Polsce?
Proekologiczne rozwiązania stosowane w nowoczesnym przemyśle energetycznym docierają nie tylko do wielu gospodarstw domowych, ale również do mniejszych lub większych przedsiębiorstw. Sektor fotowoltaiki w Polsce w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy rozkwit za sprawą rządowych programów wspierających rozwój energii prosumenckiej. Wytwarzanie prądu na użytek własnego przedsiębiorstwa z energii odnawialnej to nie tylko szansa na przystosowanie infrastruktury biznesowej do norm ekologicznych, ale również pierwszy krok do samowystarczalności, a co za tym idzie – poważnych oszczędności. Liczba firm, które inwestują w nowoczesne panele fotowoltaiczne z każdym miesiącem wzrasta, co może świadczyć o coraz większej świadomości przedsiębiorców w kwestii odnawialnych źródeł energii i płynących z nich korzyści.
Panele fotowoltaiczne – niezależność od cen prądu
Polski rynek energetyczny bazuje głównie na dostawach prądu wytwarzanego w oparciu o paliwa kopalne jak węgiel kamienny czy węgiel kamienny. Ceny energii elektrycznej mogą w najbliższym czasie poszybować mocno w górę, a podwyżki mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent od stanu z 2019 roku. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców wykazuje żywe zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii elektrycznej, wśród których rosnącą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne. Polski rząd przeznaczył na bezzwrotne dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd” 1 miliard złotych, co ma na celu zachęcić mieszkańców naszego kraju do skorzystania z instalacji przyjaznych środowisku naturalnemu.
Fotowoltaika – droga, ale opłacalna inwestycja
Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych na użytek przedsiębiorstwa są poważnym obciążeniem dla firmowego budżetu. W zależności od wysokości kapitału i rzeczywistego zapotrzebowania firmy na energię elektryczną, jednorazowy wydatek rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych może generować problemy z płynnością finansową przedsiębiorstwa. Jednak mikro, małe i średnie firmy również mogą zabezpieczyć się na przyszłość, rozkładając płatność za instalację paneli fotowoltaicznych na raty lub korzystając z wygodnego leasingu.
Panele fotowoltaiczne – samowystarczalność
Nowoczesne instalacje paneli fotowoltaicznych mogą znacznie przyczynić się do obniżenia kosztów intensywnej eksploatacji budynku wykorzystywanego jako przestrzeń biurowa. Eksperci uważają, że aż 30% kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców związanych jest z opłatami za pobieranie energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne to kosztowna inwestycja, jednak już po kilku latach od montażu zaczyna się zwracać i to z nawiązką. Co ważne, wyposażenie swojej firmy w energię prosumencką stabilizuje ceny prądu na wiele lat, a same panele są niezwykle wytrzymałe, bezobsługowe, a ich sterowanie jest możliwe za pomocą aplikacji w telefonie.
Fotowoltaika – sprzedaż nadwyżki prądu
Wielu przedsiębiorców ostatecznie decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych z jednego prostego powodu – nadwyżkę wyprodukowanej na swoje potrzeby energii elektrycznej można odpłatnie oddać Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego (OSD), z którym została podpisana umowa kompleksowa. Może to być cenne wsparcie dla firmowego budżetu, które w długofalowej perspektywie może oznaczać stabilizację finansową.