Hala magazynowa – budowa czy wynajem?
Na polskim rynku działa coraz więcej firm, co jest dobrą wiadomością dla polskiej gospodarki. Rozwój ekonomiczny większych i mniejszych aglomeracji jest widoczny niemal gołym okiem – zarówno w miastach, jak i na terenach w ich pobliżu powstają kolejne obiekty przemysłowe jak zakłady produkcyjne czy hale magazynowe. Te ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów, gdyż niezależnie od stanu krajowej i światowej gospodarki, popyt na duże powierzchnie magazynowe jest nieodłącznym elementem sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor handlowy. Pozostaje jednak pytanie, co jest bardziej korzystne dla przedsiębiorcy: budowa hali magazynowej od podstaw czy wynajem budynku od zewnętrznego podmiotu?
Hala magazynowa – realne potrzeby
Przed podjęciem działań dążących do budowy czy wynajmu hali magazynowej, warto w pierwszej kolejności przeanalizować swoją sytuację finansową, a także określić rzeczywiste potrzeby przedsiębiorstwa pod względem magazynowania towarów czy sprzętów. Należy wziąć pod uwagę przewidywany czas trwania inwestycji na danym obszarze, sieć logistyczną, bilans szacowanych zysków i strat, a także charakterystyka terenu, na którym inwestycja ma być zlokalizowana. Długoterminowe przedsięwzięcie może zatem wymagać budowy własnej hali magazynowej, choć nie brakuje również chętnych inwestorów na dzierżawę powierzchni magazynowych na korzystnych warunkach.
Budowa hali magazynowej
Podstawową zaletą posiadania własnej hali produkcyjnej jest swoboda w jej modyfikowaniu w zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorcy. To właściciel decyduje o ostatecznym projekcie hali oraz zakresie jej funkcjonalności. Rozwój firmy często wiąże się z większym zapotrzebowaniem przestrzennym, a własna powierzchnia magazynowa stanowi idealny fundament dla rozbudowy inwestycji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wysokie koszty inwestycyjne – zakup gruntu, materiały budowlane, wznoszenie konstrukcji od podstaw oraz koszty jej późniejszego utrzymania dla wielu mogą być zbyt dużym obciążeniem. Warto również wspomnieć, że budowa własnego magazynu wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń, które czasem trwa nawet do kilku miesięcy.
Zakup gotowego magazynu
Jedno z najbardziej pożądanych przez przedsiębiorców rozwiązań, gdyż gotowy obiekt magazynowy uwalnia inwestorów od konieczności dopełniania wszelkich formalności związanych z budową hali magazynowej, wynajęciem odpowiedniej firmy budowlanej czy zakupem działki oraz materiałów. Problem polega na tym, że coraz mniej właścicieli magazynów decyduje się na finalizację sprzedaży obiektu, gdyż bardziej opłacalne wydaje się jego wynajmowanie.
Wynajem hali magazynowej
Ciekawa alternatywa dla przedsiębiorców działających w prężnie rozwijających się sektorach gospodarki. Niektóre z nim bowiem wymagają dużej elastyczności i regularnego dopasowywania się do zmian zachodzących w środowisku handlowym czy przetwórczym, dlatego też wynajem hali magazynowej wydaje się dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których działalność nie ogranicza się jedynie do jednego obszaru. Wynajem dużej powierzchni magazynowej może być również korzystne dla osób, które szukają optymalnej drogi do jak najszybszego uruchomienia dystrybucji dóbr konsumenckich, które mają być docelowo przechowywane na terenie danego obszaru.