Jak przebiega cięcie plazmowe?
Cięcie plazma jest jedną z najpopularniejszych metod cięcia metali. Wykorzystywane jest w wielu branżach przemysłu. Jest to metoda efektywna, pozwalająca na zredukowanie odpadu w trakcie obróbki. Oferuje wiele możliwości, ale wymaga odpowiednich ustawień urządzenia do cięcia.
Cięcie plazmą – na czym polega?
Cięcie plazmowe w Katowicach to proces obróbki metali, podczas którego wykorzystywany jest łuk plazmowy, który w zetknięciu z powierzchnią topi ją, a następnie wydmuchuje. Proces cięcia plazmowego wymaga wykorzystania odpowiedniego narzędzia, które powinno być dobrane do rodzaju obrabianego materiału. Jakość cięcia zależy od wielu elementów, jakie należy dopasować do typu i grubości materiału, wymaganej jakości cięcia oraz indywidualnych celów produkcyjnych. Przecinarka plazmowa musi być podłączona do prądu, a także sprężarki powietrza. Efekty pracy wymagają odpowiedniego ustawienia plazmy CNC, natężenia prądu, napięcia łuku, prędkości i grubości cięcia. Położenie palnika względem ciętego przedmiotu jest równie istotne w całym procesie cięcia plazmą.
O czym pamiętać podczas cięcia plazmą?
Aby cięcie plazmą przyniosło zamierzone rezultaty, należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Jednym z nich jest dobranie prędkości cięcia do materiału, który poddany zostanie obróbce. Innej prędkości wymagają remonty maszyn, a innej cięcie rur. Dobranie nieodpowiedniej prędkości cięcia może sprawić, że w materialne pojawią się niepożądane szczeliny lub w dolnej krawędzi powierzchni zacznie gromadzić się żużel. Nie bez znaczenia dla udanego procesu cięcia jest kierunek cięcia plazmą. Ma to wpływ na jakość przycinanych krawędzi. Podczas wycinania konturów palnik przesuwany jest zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Nie mniej istotne jest odpowiednie ułożenie palnika. Należy pamiętać, by był on prawidłowo zamontowany do suwnicy. Pozwoli to na uzyskanie dobrego styki elektrycznego. Palnik powinien być prowadzony prostopadle do przecinanej powierzchni. Cięcie plazmą wymaga użycia wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych, które powinny być systematycznie wymieniane na nowo.