Kruszenie skał — o czym mowa w praktyce?

Często na etapie prac przygotowawczych pod różnego rodzaju inwestycje, zarówno mniejsze takie jak dom jednorodzinny jak i większe, takie jak drogi, czy mosty, konieczne jest usunięcie z wybranych terenów przeszkód naturalnych w postaci skał. Można to zrobić w bezpieczny i szybki sposób z wykorzystaniem materiałów wybuchowych metodą saperską. Prace takie jednak mogą przeprowadzać jedynie osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Jak w praktyce wygląda kruszynie skał? Podpowiadamy. 

Na czym polega kruszenia skał?

Kruszenie skał jest to skuteczny sposób na pozbycie się tych przeszkód naturalnych zarówno z powierzchni jak i wnętrza ziemi. Wykorzystuje się w tym celu materiały wybuchowe, które umożliwiają usunięcie wybranych elementów bez wywoływania nadmiernych drgań, wibracji czy hałasu. Działania takie można przeprowadzić nie tylko na lądzie, ale również na wodzie — np. na rzece lub innym zbiorniku wodnym.

Dlaczego usługi saperskie są przydatne podczas kruszenia skał?

Kruszenie skał poprzedzają prace saperskie. Polegają one na precyzyjnym rozpoznaniu terenu, zabezpieczeniu okolicznych przestrzeni, a następnie wywierceniu w skale kilku lub kilkunastu utworów, w których umieszczany jest materiał wybuchowy. Ich rodzaj i ilość ustalają specjaliści na podstawie wielkości skały, a także szeregu innych czynników, uwzględniających możliwość przeprowadzenia prac bez wywoływania nadmiernych drgań i hałasu.

Kruszenie skał to usługa wykonywana przez saperów. Często czynności te są konieczne, aby móc wznowić prace na określonym terenie. Specjalistyczne firmy z użyciem materiałów wybuchowych mogą skruszyć przeszkody w postaci skał pod budowę domu, studni, bądź aby obniżyć poziom piwnicy, ale także pod znacznie większe inwestycje, takie jak budowa dróg, czy mostów.

Kruszenie skał metodą saperską zdecydowanie ułatwia późniejsze wykonywanie prac budowlanych. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda, jeżeli czynności te są przeprowadzane przez doświadczonych saperów posiadających odpowiednie uprawnienia.

Dodaj komentarz